Ανοιχτός ο επανληπτικός στο Βικελίδης…. Σωτήρης Βάζελος

Όλα τα είχε ο πρώτος ημιτελικός στο ΟΑΚΑ μεταξύ της Αεκ και του Αρη. Γκολ, ευκαιρίες, δοκάρι, πέναλτι, κόκκινη και πολύ ένταση. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τρελό ρυθμό,με την Ένωση να έχει δοκάρι με τον Αραούχο στο 3′ και στην επόμενη φάση μετα από ωραία συνεργασία των γηπεδούχων ο Μάνταλος με δυνατό σουτ από θέση μέσα αριστερά άνοιξε το σκορ του παιχνιδιού.
Πριν καλά καλά σταματήσουν οι πανηγυρισμοί,ο Άρης κέρδισε πέναλτι μετά από χαζό κυριολεκτικά μαρκάρισμα του Σβάρνα πάνω στον Λάρσον.Φάση που ξεσήκωσε αντιδράσεις από την μεριά των γηπεδούχων και συνεχίστηκαν σε όλο το παιχνίδι.Ο Γκάμα έκανε το 1-1 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου που ανήκε στην Αεκ όμως στην τελική προσπάθεια ήταν άστοχη και άτυχη.
Στην επανάληψη κάναμε μαύρα μάτια να δούμε τα κοράκια ξανά στο χορτάρι.Οι 2 ομάδες ήταν κανονικά στις θέσεις τους,αλλά οι άρχοντες του αγώνα απών,διότι δεν τους άρεσε η συμπεριφορά των ανθρώπων της Αεκ;του Αρη;ο κόσμος;Κάνεις ακόμα δεν κατάλαβε.Αφού εμφανίστηκαν στα πρώτα λεπτά ο Ματίγια δικαίως για μένα δέχτηκε απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα στον Λιβάγια.
Ο Βράνιες ύστερα από πέντε λεπτά έγραψε στα matrix το 2-1 με κεφάλια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου και εκμεταλεύτηκε άμεσα τον παίχτη παραπάνω που είχε η ομάδα του.Εκεί μετά την φάση του γκολ έλαβε χώρα ένα περιστατικό που ακόμα και την ώρα που γράφονται αυτές οι γραμμές δεν ξέρουμε τι ακριβώς συνέβει.
Ένα μέλος του ιατρικού επιτελείου της ομάδας της Θεσσαλονίκης βρέθηκε στο έδαφος μετά απο άγνωστο χτύπημα. Ο Χαριστέας έδωσε το σύνθημα στους παίχτες να σταματήσουν να παίζουν,αργότερα τους είπε μπείτε και παίξτε, ο Ένινγκ και ο Καρέρα απορούσαν με το ελληνικό ποδόσφαιρο,το κοράκι ήταν χαμένο στο διάστημα συνέπεια του ότι είναι κακός επαγγελματίας διαιτητής και τελικώς  η Αεκ ανώτερη στο ματς κατάφερε να φύγει νικήτρια μόλις με 2-1 που αφήνει ανοιχτούς τους λογαριασμούς των δυο ομάδων στο Βικελίδης σε περίπου 1,5 μήνα.
Τι δεν καταλάβατε; Ο επαληπτικός θα γίνει μετά από 50 μέρες γιατί εδώ επικρατεί το μη λογικό γιατί το λογικό θα ήταν να γίνει το πολύ σε 15 μέρες.Σαφέστατα η ένωση ίσως πέταξε μια μεγαλη ευκαιρία να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση απο το πρώτο ματς,με τον Άρη να έχει ξεκάθαρα την ταυτότητα του προπονητή στο παιχνίδι του και να θέλει να ξαναπάει σε τελικό μετά απο 10 χρόνια.
Υ.Γ.Ο ΡΕΦΕΡΙ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΕΨΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΕΝΑ ΔΙΑΤΗΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΤΟΝ ΘΕΣΜΟ…