Ανώμαλη προσγείωση στο «βάλτο» – Ο Τζες

Δεν διήρκησαν πολύ οι πανηγυρισμοί των ηπειρωτών μετά το αναπάντεχο και ελπιδοφόρο διπλό του ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ, και η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη γνώρισε την ήττα από τον Ατρόμητο στο γήπεδο των Ζωσιμάδων. Για άλλη μια φορά η ομάδα του Π.Α.Σ. πληγώθηκε από ατομικά λάθη και τον αγωνιστικό χώρο των Ζωσιμάδων, και έτσι δε κατάφερε να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Πολλά τα λάθη στη μεσαία γραμμή του Π.Α.Σ., από την οποία απουσίαζαν οι τραυματίες Σιόντης και Ντομίγκεζ. Σε ένα απ’ αυτά, και για την ακρίβεια στο 4ο λεπτό η ομάδα του κ. Κάναντι ευτύχησε να προηγηθεί με τον Αγκάγιεφ, που έστειλε με δυνατό σουτ τη μπάλα στη κλειστή γωνία του Λοντίγκιν. Παρά την απελπιστική κατάσταση του αγωνιστικού χώρου οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα αλλά και ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.
Στο 27ο λεπτό η ομάδα του Ατρομήτου είχε την ευκαιρία να σημειώσει το 0-2 με τον Εντομβόνι να αστοχεί σε τετ α τετ. Στο 31ο λεπτό μετά από διεκδίκηση στη περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Μπρένερ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση για τους Γιαννιώτες. Κορυφαία στιγμή για την ομάδα του κ. Γιαννίκη ήταν στο 37ο λεπτό, όταν μετά από πολύ όμορφη σέντρα του Πήλιου, Κρίζμαν και Λεό είδαν τον Μανδά να σηκώνει τοίχοι και να διατηρεί το προβάδισμα για την ομάδα του.

Στο 41ο λεπτό και με το γήπεδο να γίνεται όλο και πιο βαρύ, ο Μανδάς είπε πάλι «όχι» στην ομάδα του Π.Α.Σ. αποκρούοντας έναν «κεραυνό», αυτή τη φορά από τον Κάστρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ατρομήτου ξεκίνησε δυνατά, και στο 49ο λεπτό ο Λοντίγκιν απέκρουσε τη πολύ δύσκολη κεφαλιά του Μάτιτς από το ύψος της μικρής περιοχής. Σημαντικές φάσεις σημειώθηκαν μπροστά και από τα δύο τέρματα αλλά το σκορ παρέμεινε στο 0-1 και βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν ένα μεγάλο διπλό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Π.Α.Σ. συνέχισε να διατηρεί τη κακή παράδοση στο γήπεδο των Ζωσιμάδων, μετρόντας μόλις μία νίκη. Για άλλη μια φορά η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έπεσε θύμα του ίδιου της του εαυτού πληρώνοντας ατομικά λάθη και αδυναμίες. Το ρόστερ δεν μπορεί πλέον να αλλάξει και η ομάδα καλείται να πορευτεί με το υπάρχον δυναμικό. Σημαντικό για τη συνέχεια θεωρώ πως είναι να αποχωρήσει η ομάδα του Π.Α.Σ. από την έδρα της, και να δώσει τους αγώνες σε κάποιο άλλο στάδιο.

Σε ένα τέτοιο βάλτο δυστυχώς ούτε ποδόσφαιρο μπορεί να παιχτεί, ούτε βαθμούς μπορείς να κερδίσεις εύκολα. Και το χειρότερο σενάριο είναι να υπάρξουν ακόμα περισσότεροι τραυματισμοί για τους ποδοσφαιριστές. Πρέπει να προστατευτεί πλέον και η ομάδα, και οι ποδοσφαιριστές των ομάδων, αλλά και η εικόνα του συλλόγου που μόνο ατιμάζεται απ’ αυτό το θέαμα.