ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ…DRAZEN

ΡΕΑΛ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  76-66

Ένας ανώτερος αντίπαλος , σε μια αφιλόξενη έδρα και χωρίς Παπαγιάννη-Παπαπέτρου μάλλον κολακεύει το -10 τους πράσινους. Για ακόμη μια φορά πέταξαν ένα ημίχρονο βρέθηκαν πίσω 22 πόντους και ουσιαστικά έχασαν το ματς από το πρώτο 20λεπτο. Για την ακρίβεια από την πρώτη περίοδο όπου η Ρεάλ μπήκε φουριόζα και με 25-12 δεν άφησε και πολλές ελπίδες στον Παναθηναϊκό.

Εκνευριστικά άστοχος από το τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο-δεν πέτυχε ούτε ένα- και ευάλωτος μέσα στη ρακέτα το -22 του πρώτου ημιχρόνου μάλλον ήρθε φυσιολογικά και αρκετά άνετα. Πολλά καλάθια της Ρεάλ ήρθαν με τον ίδιο τρόπο με τους Deck & Taylor να ηγούνται της επίθεσης των γηπεδούχων.

Ξύπνησε με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός , μπήκε δυνατά και με ένα 7-0 σερί και το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα από τον White είπε να κάνει την προσπάθεια του. Στο πρώτο πεντάλεπτο δέχτηκε μόλις 4 πόντους και κατάφερε και έκλεισε τον Tavares υποχρεώνοντας τον μάλιστα σε συνεχόμενα λάθη.

Επιμέρους σκορ 15-23 και -14 έκλεισε το δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, με τον Μποχωρίδη να νοικοκυρεύει το παιχνίδι του Παναθηναϊκού και τους Όγκαστ-Nedovic να δίνουν πολύτιμους πόντους. Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το τελευταίο δεκάλεπτο με τον Foster να είναι μπροστάρης της αντεπίθεσης των πρασίνων που έφτασαν το ματς στο -5.

Σο σημείο αυτό δυο χαμένα σουτ από τον Παναθηναϊκό αλλά και δυο τρίποντα της Ρεάλ ουσιαστικά καθάρισαν το ματς υπέρ των γηπεδούχων. Μόλις 12 πόντους δέχτηκαν οι πράσινοι στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν εξτρά πόντους στην επίθεση για να μπουν και στη διεκδίκηση της νίκης.

Nedovic με 18 πόντους , Όγκαστ με 13 και Foster με 11 οι καλύτεροι των πρασίνων.Πολύ καλό ματς ο Deck για τη Ρεάλ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Alocen με 13 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχές ήταν και πάλι ο άσσος στο μανίκι των γηπεδούχων.

Στο 7-14 το ρεκόρ για τον Παναθηναϊκό που πλέον θέλει μια καλή εμφάνιση και γιατί όχι και νίκη κόντρα στη Βαλένθια στο Ο.Α.Κ.Α.. Ο Κάτας περισσότερο δοκιμάζει παίχτες για να δει ποιους θα κρατήσει και κατά πόσο μπορεί να βασιστεί σε κάποιους που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής με τον προηγούμενο coach. Η συνεχεία όπως πάντα στο παρκέ.