ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΜΥΝΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ…| DRAZEN

ΖΕΝΙΤ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  112-83

Μετά και τη νέα ήττα από την Ζενίτ το ρεκόρ του Παναθηναϊκού στη διοργάνωση στο 11-23 . Απογοητευτικός ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε 65 πόντους και δυστυχώς έδειξε στο τελευταίο πεντάλεπτο εικόνα διάλυσης.

Στο σημερινό ματς η Ζενιτ έπαιζε τα ρέστα της για την πρόκριση. Μπήκε φουριόζα με 11-0 σερί όμως ο Παναθηναϊκός επιτέλους σε ένα ματς ξύπνησε άμεσα και έμεινε κοντά στο σκορ σε όλη η διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο μαέστρος Pangos οδηγούσε με 12 από τους 26 πόντους της ομάδας του στη πρώτη περίοδο. Μάλιστα το δικό του πεντάλεπτο ξεκούρασης στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ. Πάλι η άμυνα των πράσινων δεν ήταν η ιδανική στο τρίποντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζενίτ μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το ματς και με όπλο πάλι το τρίποντο σημείωσε συνολικά 29 πόντους στο δεκάλεπτο και ανέβασε την διαφορά στο +16.

Στο ίδιο μοτίβο το τέταρτο δεκάλεπτο με την τελική διαφορά να κλείνει στο +29. Παράτησε γρήγορα το ματς ο Παναθηναϊκός όπως έχει κάνει πολλές φορές τη φετινή περίοδο. Ειδικά στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν απογοητευτικός. Αντιμετώπισε το ματς όχι σαν φιλικό αλλά σαν χαλαρή προπόνηση.

Καταπληκτικό παιχνίδι από τον Pangos με 33 πόντους & 11 ασίστ ενώ για τον Παναθηναϊκό πρώτος σκόρερ ήταν ο Nedovic με 20 πόντους. Η Ζενίτ τελείωσε το ματς με 15/29 τρίποντα και 22/34 δίποντα.

Στην Ευρώπη το πρόσημο του coach Κάτας είναι αρνητικό αφού δεν κατάφερε σε πολλά ματς να παρουσιάσει μια ανταγωνιστική ομάδα.

Η ομάδα του coach Πασκουάλ πήρε την πρόκριση που πολλοί πιστεύουν ότι άξιζε σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Σε μια στιγμή φλέρταρε και με την 4αδα-10 ματς πριν το τέλος της regular season- αλλά στο τέλος της διαδρομής έμεινε από καύσιμα και αντοχές.

Αρκετοί τραυματισμοί , ήττες που δεν ήταν στο πρόγραμμα και μάλιστα με ανατροπές από μεγάλη διαφορά πόντων που είχε υπέρ της. Έμεινε όμως ζωντανή και σε συνδυασμό με το εύκολο πρόγραμμα με βάση πάντα τη δυναμική των αντιπάλων της , πήρε την ευκαιρία να καθαρίσει την πρόκριση στην έδρα της.

Αντίπαλος θα είναι η Μπαρτσελόνα και σε σειρά πέντε αγώνων καλείται να αποδείξει η Ζενίτ από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη φέτος. Δύσκολο αρκετά , αν και έχει ένα γεμάτο roster και παίχτες που μπορούν στην μια βραδιά να γίνουν ‘δολοφόνοι’. Από την άλλη δεν φτάνει μια βραδιά αλλά τρεις και μάλιστα απέναντι σε έναν αντίπαλο αρκετά πιο ποιοτικό.

Ένα παιχνίδι έχει μείνει στην Eurolegue και το μόνο που πρέπει να σκέφτεται τώρα ο Παναθηναϊκός είναι να κερδίσει τους δυο τίτλους που του απομένουν στην Ελλάδα. Σε ένα πρωτάθλημα αρκετά ανταγωνιστικό φέτος όπως το Ελληνικό , υπάρχουν παγίδες.

Έπειτα θα παίξει σε 2 νοκ-αουτ ματς την πρόκριση του στον τελικό Κυπέλλου , εκεί που περιμένει ο φιλόδοξος και αρκετά ενισχυμένος Προμηθέας. Με το ανταγωνιστικό φέτος Λαύριο , έδειξε σοβαρός ο Παναθηναϊκός και πλέον πρέπει το συγκεκριμένο παιχνίδι να είναι ο οδηγός για την συνέχεια.

Οι μεταγραφές και οι ανανεώσεις στην παρούσα φάση πρέπει να περιμένουν.