Αποστολή εξετελέσθη! | Ο Τζες

Ένας τελικός λιγότερος για τον ΠΑΣ καθώς επικράτησε του Απόλλων Σμύρνης με 2-0! Δεν εντυπωσίασε, δεν είχε την ορμή που πολλοί περίμεναν, αλλά στο τέλος πήρε ένα ακόμη τρίποντο που τον φέρνει πιο κοντά στη πολυπόθητη εξάδα. Σημείο κλειδί για την επικράτηση, όπως σωστά επεσήμανε και ο Ηρακλής Μεταξάς ήταν η άμυνα των γηπεδούχων αφοπλίζοντας καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού των Απόλλων.

Σε αυτή την αναμέτρηση όπως αναμένονταν, ο Απόλλων θα πρόσεχε τα μετόπισθέν του, ώστε να μη βρεθεί πίσω στο σκορ, και εν συνεχεία να επιχειρήσει για ένα θετικό αποτέλεσμα. Ωστόσο οι Ηπειρώτες μπήκαν πιο δυνατά δημιουργώντας ευκαιρίες στην… ασταθή άμυνα των φιλοξενουμένων. Στο 26ο λεπτό μετά από μια πολύ όμορφη ενέργεια των Πίρσμαν και Γκαρντάφσκι στο χώρο του κέντρου, ο πρώτος βρέθηκε τετ α τετ με τον Βέρχουλστ “πυροβολώντας” για το 1-0.  Αχίλλειος πτέρνα για την ελαφρά ταξιαρχία ήταν τα φτερά. Πολλές φορές οι αμαρκάριστοι Πίρσμαν και Σάλιακας δημιούργησαν κινδύνους για την ομάδα του Μάρκο Γκρότε.

Στην επανάληψη, και παρά το εύθραυστο σκορ,  ο ΠΑΣ τραβήχτηκε πίσω, δεν δημιούργησε, και έμεινε να κόβει τις προσπάθειες του Απόλλων για την ισοφάριση.  Ερχόμαστε όμως στο 78ο λεπτό, όταν από σέντρα του Μπρένερ η μπάλα βρίσκει το χέρι του Βαν Λα Πάρα, στέλνοντας τους Γιαννιώτες στην άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροντρίγκο Εραμούσμπε κάνοντας το 2-0 και κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του ΠΑΣ. Στα χασομέρια μετά από έξοδο του Λοντίγκιν, ο Τσιλούλης κέρδισε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, αλλά η κλάση του Λοντίγκιν κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Αποστολή εξετελέσθη λοιπόν. Ο ΠΑΣ ήταν ποιοτικά ανώτερος του αντιπάλου του και πήρε το τρίποντο που του επιτρέπει να κοιτά στα Play Off. Επόμενη και δύσκολη αποστολή, η εκτός έδρας αναμέτρηση στη Τρίπολη με τον φορμαρισμένο Αστέρα. Στόχος του ΠΑΣ φυσικά είναι να φύγει με τουλάχιστον ένα βαθμό. Κάθε παιχνίδι πλέον αποτελεί και έναν τελικό για τους στόχους των Ηπειρωτών. Καλείται η ομάδα να κάνει την υπέρβασή της και να αποταμιεύσει την πολύ καλή φετινή της πορεία.