Αρχίζει να αρέσει πολύ η Τσέλσι … ΣΩΤΗΡΗΣ ΒΑΖΕΛΟΣ

Η Τσελσι ξεκίνησε ως μεγάλο ερωτηματικό την εφετινή PREMIER κυρίως επειδή στο τιμόνι βρέθηκε ο πρώην μεγάλος της παίκτης Φράνκ Λάμπαρτ.. Την Κυριακή το απόγευμα εναντίον της γηπεδούχου Σαουθάμπτον έπαιξε εξαιρετικά,έβγαλε αυτοματισμούς και τρεξίματα και αρχίζει να δείχνει μετά και από αυτήν την εμφάνιση και την επιβλητική νίκη πως θα είναι ίσως η ομάδα που θα πάρει την 3η θέση πίσω από τα 2 ακλόνητα φαβορί για τον τίτλο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Λονδρέζοι ήταν καταιγιστικοί.Ο Έιμπραχαμ άνοιξε το σκορ στο 17′,ο Μαούντ διπλασίασε τα τέρματα των μπλε στο 24′ ο οποίος έχει κατά κάποιο τρόπο πάρει την ελευθερία από τον προπονητή του και κατά αρέσκεται να παίζει όπως ο Αζάρ τα προηγούμενα χρόνια μέσα στην ομάδα.Χαμηλό κέντρο βάρους και αυτός,ενέργεια πολύ και κίνηση κάθετη μέσα στην περιοχή όταν δεν λειτουργεί σαν πασέρ.Βέβαια στην τελική προσπάθεια υστερεί σημαντικά σε σχέση με τον Βέλγο αλλά θα πρέπει να το δουλέψει μέσα στις προπονήσεις.

Οι άγιοι του Χασενχιουτλ μείωσαν προσωρινά από μια αδράνεια της αμυντικής γραμμής των μπλε σε 1-2 στο 30′ με τον Ινγκς αλλά ο Νγκολό Καντέ στο 40′ έγραψε το 1-3 πριν κλείσει το ημίχρονο.Ο τύπος λες και είναι βγαλμένος από καρτούν,τρομερός σε τρεξίματα εδώ και χρόνια καλύπτει τα πάντα αν και μικρόσωμος και το έχω τονίσει μέσα από τα άρθρα μας ότι πρέπει να πάρει το Όσκαρ του πιο φιλότιμου ποδοσφαιριστη παγκόσμιος.Εδώ όμως ασφαλώς και πρέπει να πούμε πως πολλές φορές από τον υπερβολικό ζήλο που έχει να βοηθήσει κάνει φάουλ αχρείαστα και κάποιος πρέπει να του τραβήξει το αυτί ειδικά να παίζει πιο προσεκτικά έξω αλλά και μέσα στην μεγάλη περιοχή.Ο Γουλιάν πολύ soft παρότι γρήγορος και τεχνίτης.Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 1-3…

Στο δεύτερος σκέλος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πίεσαν στην αρχή ανεβάζοντας τις γραμμές τους προς την άμυνα της Τσέλσι χωρίς όμως ιδιαίτερη ανυσηχία για τους φιλοξενούμενους που δεν άφηναν περιθώρια αμφισβήτησης για το ποιος είναι το αφεντικό του παιχνιδιού.Περισσότερο έδειχνε οτι απειλούσε η Τσέλσι με αντιπεθέσεις και από εκτελέσεις κόρνερ παρά οι γηπεδούχοι,με τον Οντόι να ψάχνει συνεχώς το γκολ αλλά να τα χαλάει στο τέλος της οποιασδήποτε προσπάθειας.Τελικά το 1-4 ήρθε στο 88’ από τον Μπατσουαγί μετά από ωραίο συνδυασμό και ανάπτυξη στο χώρο.

Ο Κέπα σταθερός στις επεμβάσεις του όπου χρειάστηκε μέσα στο ματς και έτσι η ομάδα του Αμπράμοβιτς που τα τελευταία χρόνια η αλήθεια είναι οτι δεν βάζει και το χέρι βαθιά στην τσέπη,με την νέα φιλοσοφία που υπάρχει στο club να φέρνει παίχτες απο την ακαδημία και να τους βάζει βασικούς αλλά και τις τρεις συνεχόμενες νίκες σε Αγγλία και Ευρώπη και το ελκυστικό ποδόσφαιρο που φτιάχνει στο γρασίδι βρίσκεται σε εξαιρετικό ρυθμό που της το χαλά η διακοπή του πρωταθλήματος για τις εθνικές ομάδες.