ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ…DRAZEN

ΜΑΚΑΜΠΙ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 89-81

Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό , η δέκατη στην σεζόν και πλέον οι πράσινοι αρχίζουν αρκετά να απομακρύνονται από την 8αδα.Πλήρωσε το άσχημο ξεκίνημα του ο Παναθηναϊκός κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσε μόνο 12 πόντους. Εξαιρετικά διαβασμένη η Μακάμπι μπήκε στο ματς κλείνοντας τους δυο άξονες του παιχνιδιού των πρασίνων Παπαπέτρου & Παπαγιάννη .

Μπήκε νωθρά στο ματς  ο Παναθηναϊκός και το πλήρωσε, δεν έδειχναν πεινασμένοι οι πράσινοι για το διπλό και φάνηκε και στην άμυνα τους αφού δεν δούλεψαν οι περιστροφές σωστά και γρήγορα. Στην επίθεση σώθηκε κάπως στο πρώτο μέρος από τα εύστοχα τρίποντα που βρήκε και έτσι το 41-30 του ημιχρόνου έδινε ελπίδες για επαναφορά στο δεύτερο μέρος. Ενδεικτικό της κακής επιθετικής λειτουργίας των πρασίνων είναι ότι δεν είχε κανένα κερδισμένο φάουλ στα πρώτα 9 λεπτά του αγώνα.

Δοκίμασε πράγματα στο ματς ο coach Βόβορας. Ξεκίνησε με βασικό τον Φόστερ έχοντας σκοπό να βρει γρήγορα ρυθμό ο παίχτης του Παναθηναϊκού και να βοηθήσει στο σκοράρισμα αλλά και το εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό. Δεν δικαιώθηκε ο Φόστερ έμεινε σε ρηχά νερά και κάποια σκόρπια καλάθια. Είδαμε για περίπου 5 λεπτά τον Βουγιούκα στο ματς που όπως πάντα δεν ήταν τουλάχιστον αρνητικός, απλά δεν ταίριαζε στο στυλ του συγκεκριμένου παιχνιδιού.

Ακόμα σε αρκετές φάσεις κατέβηκε στην θέση 3 ο Σαντ Ρος αφού θέλησε να ψηλώσει το σχήμα του Παναθηναϊκού ο coach για να αντιμετωπίσει το μέγεθος της Μακάμπι. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχαν χάσει την μάχη των ριμπάουντ οι πράσινοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός για ένα ακόμα ματς κάλυψε διψήφια διαφορά πόντων και συγκεκριμένα χτες ήταν 16. Έφτασε την διαφορά στο καλάθι και πήγε να διεκδικήσει τη νίκη όπως στο Μιλάνο. Είδε όμως τον Wilbekin να ξυπνά στο κρίσιμο σημείο και με βοήθεια από τους συμπαίχτες του να καθαρίζει το ματς για τους γηπεδούχους.

Βοήθεια που δεν είχε ο διαστημικός χτες Νέντοβιτς , ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο όπου έπαιζε μόνος του. Έλειπαν οι διεισδύσεις του Παπαπέτρου , τα εύκολα καλάθια του Παπαγιάννη και το σκορ από τους Μήτογλου και Σαντ Ρος. Κανείς με εξαίρεση τον Μπέντιλ δεν έδωσε το κάτι παραπάνω , τις πολύτιμες ανάσες που θα ήθελε ο Σέρβος για να τελειώσει την δουλειά. Ειδικά στο -2 οι πράσινοι έχασαν τρεις ευκαιρίες για το προσπέρασμα.

Τα έκανε όλα χτες ο Νέντοβιτς και το πιο σημαντικό τα έκανε μόνος του στα περίπου 30 λεπτά που αγωνίστηκε. Ήρθε από τον πάγκο -5/13 ματς έχει ξεκινήσει βασικός ο Σέρβος φέτος-και πρόσθεσε 14 πόντους από τους 30 όλης της ομάδας στο ημίχρονο. Τελείωσε το ματς με 45 βαθμούς αξιολόγησης στο ranking που αποτυπώνονται στους 39 πόντους , τις 6 ασίστ , τα 7/9 δίποντα , τα 7/13 τρίποντα και τέλος στα 3 κλεψίματα και το μόλις 1 λάθος.

Το εντυπωσιακό είναι πως τα πέτυχε στο μισό γήπεδο ή στο ανοιχτό γήπεδο , με κρεμασμένα χέρια πάνω του -από τα θηρία της Μακάμπι-, βγαίνοντας από τα σκριν , με ή χωρίς ισορροπία, από το τρίποντο ή από μέση απόσταση.

A night to remember.

Τι κρατάει ο Παναθηναϊκός. Την προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου και το 43,3% στο τρίποντο , ένα ποσοστό που θα του χρειαστεί στην συνέχεια. Πλέον έγινε συνήθεια το κακό πρώτο ημίχρονο ή ένα ακόμα το χειρότερο πρώτο δεκάλεπτο .

Οι ήττες που θα  μπορούσαν να γίνουν νίκες είναι πολλές στην φετινή χρονιά και εάν δεν ρίξουν τελείως ψυχολογικά τους πράσινους ίσως μπορέσει να κάνουν κάτι καλύτερο. Στο 5-10 το ρεκόρ δεν αποτελεί και τον καλύτερο σύμμαχο στην προσπάθεια.