ΑΡΗΣ και ξαναείμαι καλά! Ι Jago 1914!

Και ο Φλεβάρης αν  φλεβισει, καλοκαίρι θα μυρίσει όπως έλεγαν και οι παλιότεροι. Ταιριάζει γάντι θα έλεγα στην ομάδα του ΑΡΗ, μετά τον καταστροφικό Γενάρη, που λίγο έλειψε να τον εκτροχιασει τελείως από τους στόχους του φέτος.

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή,δεύτερη κάθοδος για την ομάδα του ΑΡΗ στην Αθήνα, για να παίξει ένα από τα ντέρμπι της ελληνικής λίγκας, στην πιο αφιλόξενη έδρα για αυτόν, καθώς έχει τις λιγότερες νίκες. Ο Άκης Μαντζιος ξεκίνησε το παιχνίδι με δύο αλλαγές σε σύγκριση με τον τελευταίο αγώνα στο κύπελλο. Έτσι λοιπόν ο ΑΡΗΣ παρατάχθηκε με Κουεστα κάτω από τα δοκάρια για δευτερο σερι παιχνίδι, Δεληζηση και Ροουζ το κεντρικό δίδυμο στην άμυνα, με τους Σουντγκρεν και Σακιτς να τους πλαισιώνουν δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, Σάσα και Τζεγκο τα δύο αμυντικά χαφ, Μανσινι στην κορυφή και πίσω του ο Μπερτογλιο, ενώ στα φτερά της επίθεσης Γκάμα και Γκαρσία. Ο Χιμένεθ ξεκίνησε με Αθανασιάδη στα γκολποστ, Λατσι Νεντελτσιαρου το κεντρικό δίδυμο,Λοπεθ αριστερά της αμυνας και Ραντονια δεξιά, Κρίστιτσιτς Σιμανσκι και Σιμοες τα τρια αμυντικά χαφ, Λιβαι Γκαρσία και Αλμπάνης στα άκρα της επίθεσης και φορ ο Ανσαριφαντ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κλεινουν καλά τους χώρους και μπλοκαροντας τους γηπεδούχους, δείχνοντας μεγάλη αδυναμία στο να φτιάξουν παιχνίδι. Αντίθετα η ομάδα του ΑΡΗ με την μπάλα στα πόδια, ήταν δημιουργική και δεν άργησε να φτάσει με αξιώσεις απέναντι στην εστία του Αθανασιάδη, πρώτη φορά στο 9ο λεπτό, με σουτ του Γκάμα μέσα απ την περιοχή και πλάγια να περνάει άουτ, ενώ στο 13ο λεπτό, η ατομική  προσπάθεια του Σάσα είχε την ίδια κατάληξη. Στο 29ο λεπτό όμως, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάμα και κακή αντίδραση της αμυνας της ΑΕΚ, ο Ροουζ με κοντινό σουτ έκανε το 0-1. Η ομάδα του ΑΡΗ συνέχισε να πάταει καλύτερα στο γήπεδο και μετά το γκολ χωρίς ωστόσο να φτάσει σε κάποια άλλη αξιόλογη ευκαιρία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Από την μεριά της Ένωσης η μοναδική υποψία φάσης, ένα σουτ του Ανσαριφαντ στο 4ο λεπτό, που δεν ανησύχησε τον Κουεστα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χιμένεθ βλέποντας την ομάδα του ανήμπορη να αντιδράσει, προχώρησε σε πολλές αλλαγές. Έτσι έβαλε στο παιχνίδι τους Μανταλο Μάχαιρα και Ντατσενγκο με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, θέλοντας να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Παρόλα αυτά όμως στο 48ο λεπτο, ο ΑΡΗΣ εφτασε μια ανάσα από το 2ο γκολ. Ο Σάσα έκλεψε, έδωσε στον Μπερτογλιο και αυτός αστόχησε από πολύ καλη θέση μέσα στην περιοχή.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν αλλαξε και πολύ, πάρα τις αλλαγές των γηπεδούχων, βρίσκοντας κλειστούς χώρους παντού, απέναντι σε έναν ΑΡΗ συγκεντρωμενοι απόλυτα στο πλανο του προπονητή και έχοντας εξουδετέρωσει το μεγαλο ατού της ΑΕΚ τον Λιβαϊ Γκαρσία. Ο Χιμένεθ προχώρησε και στην επομενη του κίνηση, βλέποντας την ομάδα του εξαφανισμένη επιθετικά, βάζοντας  στο παιχνίδι και τον Ολιβειρα. Στο 66ο λεπτό όμως, πάλι οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Ματεο, να κανει ωραία κίνηση στην περιοχή περνοντας τους αμυντικούς της ΑΕΚ,  αλλα το κοντινό σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Αθανασιάδης σε κόρνερ. Ο Μαντζιος προχώρησε στην πρώτη του κίνηση, αλλάζοντας επιθετικό, περνοντας στο παιχνίδι τον Μάνο. Στο 70ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους. Ο Μαχαίρας πήρε την μπάλα, μετά απο κακή απομάκρυνση της αμυνας του ΑΡΗ, επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι μετά από παρεμβαση και του Κουεστα, ενώ στην επαναφορά ο Ροουζ έκανε την προβολή πριν τον Μανταλο, βγάζοντας την μπάλα σε κόρνερ. Ο προπονητής του ΑΡΗ προχώρησε και στις επόμενες κινήσεις, αρχικά βάζοντας τον Σίλβα στην θέση του Μπερτογλιο, ενώ στα επόμενα λεπτα έκανε τρεις αλλαγές μαζί, βάζοντας τους Κατσε, Ματιγια και τον Μπρούνο, με τον τελευταίο να κάνει ντεμπούτο με την φανέλα του ΑΡΗ. Ο Χιμένεθ έκανε και την τελευταία κίνηση, περνοντας στο παιχνίδι τον Τανκοβιτς αντί του Σιμανσκι. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πεναλντυ στο 82ο λεπτό για χέρι του Δεληζηση, έπειτα από γύρισμα τους Λοπες, αλλά ο δαιτητης έδειξε παίζεται, καθώς όπως φάνηκε καθαρά και στο ριπλει, το χέρι ήταν  κολλημένο στο σώμα. Το παιχνίδι έδειχνε ότι θα τελείωνε με το μοναδικό γκολ, από το πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Σίλβα δεν είχε την ίδια άποψη. Ο Ματιγια εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ, ο Μάνος με την μια βρήκε τον Σίλβα και αυτός με την φοβερή έκρηξη που τον διακρίνει, εκανε επέλαση στην περιοχή της ΑΕΚ κάνοντας το 0-2 στο 1ο λεπτό των καθυστέρησεων. Τα 5 λεπτά καθυστέρησεων τελείωσαν με την ομάδα του ΑΡΗ να πετυχαίνει μια μεγάλη νίκη, τόσο από βαθμολογική σημασία, αλλά και νίκη ψυχολογίας που σου δίνει το τρίποντο σε ένα εκτός έδρας ντέρμπι.

Σίγουρα βάση της εικόνας του ΑΡΗ δύσκολα να βρεις παίχτη να είχε μέτρια απόδοση, αλλα σίγουρα τα εύσημα ανήκουν κυρίως στον Σουντγκρεν που έδειχνε απροσπελαστος, αλλά βοηθούσε πολύ και στο δημιουργικό κομμάτι στην πλευρά του, ενώ και ο αρχηγός της ομαδας έδειχνε ανίκητος στον αέρα και σχεδόν αλάνθαστος στις μεταβιβασεις του, σίγουρα και τα δύο κεντρικά χαφ έγραψαν αμέτρητα χιλιομετρα, δίνοντας την εντύπωση σε έναν θεατη του αγώνα, ότι ο ΑΡΗΣ έπαιζε με χαφ παραπάνω στο κέντρο ενώ συνέβαινε το αντίθετο.

Όπως και στο πρώτο παιχνίδι στο Κλεάνθης Βικελιδης, ήταν ένα παιχνίδι για σκακιστές, με τους δύο προπονητές να προσπαθούν να εξουδετερωσουν τα ατου του αντιπάλου, με τον Χιμένεθ να κερδίζει στις λεπτομέρειες, σήμερα ήταν η σειρά του Μαντζιου να το κάνει και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, δείχνοντας η ομάδα του σχεδόν σε όλο τον αγωνα, ότι έλεγχε τον ρυθμό.

Η ομάδα του ΑΡΗ έγραψε ιστορία πετυχαινοντας μια μεγάλη  νίκη απέναντι στον κακό του δαίμονα, τόσο για ψυχολογικούς αλλά κυρίως και ουσιαστικους λόγους, καθώς με αυτήν την νίκη βάζει ξανά πλώρη για την 2η θέση στο πρωτάθλημα, μετά τα πολλά αρνητικά αποτελέσματα του προηγούμενου μήνα. Με την νίκη αυτή έβαλε φωτιά στην μάχη για την τριάδα, καθώς οι υπόλοιποι  επίδοξοι διεκδικητές έχουν αγώνες μεταξύ τους, ενώ η ομάδα των κίτρινων έχει μόνο την εκκρεμότητα του παιχνιδιού με τον συμπολιτη. Σίγουρα ψηλά στην βαθμολογία σε κρατάνε οι νίκες με πιο αδύναμους αντιπάλους, αλλά οι νίκες σε τέτοια παιχνίδια είναι αυτές που θα κάνουν την  ομάδα να έχει ξανά πρωταγωνιστικο ρόλο στο Ελληνικό πρωτάθλημα και βάζουν βάσεις για να κοιτάξεις ψηλότερα. Επόμενος αγώνας με τον Ολυμπιακό για τον θεσμό του Κυπέλλου. Τα λέμε ξανά μέσα στην εβδομάδα.