ΑΡΗΣ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2. Τρία στημένα, συστημένα ήταν όλα τα λεφτά!! SERPICO

Τελείωσε λοιπόν το παιχνίδι πού σχεδόν όλοι περίμεναν καί πού για χάρη του αφήσαμε τό ματς του Τσάμπιονς Λιγκ με Ερυθρό Αστέρα, σέ δεύτερη μοίρα. Όπως σάς είχα γράψει καί όπως σήμερα αποδείχθηκε δεν θα ήταν για έναν σοβαρό καί καλό Ολυμπιακό μεγάλο εμπόδιο.

Ο Άρης μπήκε αφηνιασμενος στον αγώνα , με πίεση πού ξεκίναγε από ψηλά , κοντά τίς γραμμές , καί γενικά περισσότερο δραστήριος , απέναντι σε έναν Ολυμπιακό πού βραχυκυκλωσε μήν μπορώντας να περάσει την μπάλα μπροστά, καί φτιάξει παιχνίδι. Με το καλημέρα καλώς ήρθατε , στημένη μπάλα για τόν Άρη από φάουλ , η μπάλα ψηλά ο Ντιγκινι ψηλά , ή άμυνα του Ολυμπιακού ξανά αδιαβαστη καί ο παίκτης του Άρη με όμορφη κεφαλιά στέλνει την μπάλα νά βρει το δεξί κάθετο δοκάρι τού Σα καί μετά απέναντι στο βάθος τής εστίας.

Κόκαλο ο Ολυμπιακός πού δεν έμαθε από το στραπατσο με τά στημένα τού Ερυθρού Αστέρα πρίν λίγες μέρες. 1-0 μόλις στο 7 λεπτό. Δεν αφύπνισε γρήγορα αυτό τό γκολ τούς ερυθρόλευκους, πού πάλι από την πίεση καί τά τρεξίματα τού Άρη δεν καταφέρνουν νά δημιουργήσουν παιχνίδι καί νά βγάλουν φάσεις. Σιγά σιγά καί μετά τό 20″ λεπτό ι Ολυμπιακός ανεβάζει στροφές καί με Βαλμπουενα, Γκιγιερμε Ποντενσε , αλλάζει πλευρές καί κυρίως με σέντρες ψάχνει τό γκολ.

Ομάρ με πολλά ανεβάσματα , από την μία πλευρά καί ο Τσιμικας πού καί σήμερα είναι κορυφαίος του Ολυμπιακού, βγάζουν σέντρες καί γενικά βοηθάνε πολύ στην πίεση τού Ολυμπιακού. O Ολυμπιακός έχει πάρει τό κουμάντο στο γήπεδο , καί ανεβάζει Ρυθμό. Ο Άρης με Ίντεγε καί Ντιγκινι θα κοιτάξει νά βγει γρήγορα στην κόντρα , μιας καί ο Ολυμπιακός έχει ανέβει ψηλά.

Στημένη μπάλα για τον Ολυμπιακό Τσιμίκας σερβίρει καί κεφαλιά τούβλο του Μασούρα καί στο 32″ λεπτό 1-1. Ο Ολυμπιακός έχει το κουμάντο στο ματς , με Βαλμπουενα νά περνάει κάθετες μπαλιές αλλά οι δύο αμυντικοί τού Άρη , Σουντερσκι καί Ρόουζ είναι σήμερα άριστοι. Σε λίγα λεπτά καί μάλιστα στο 38″ λεπτό πάλι Τσιμικας σερβίρισμα σπέσιαλ , αυτή την φορά ο Ελ Αραμπι καφαλια καί 1-2. Ανατροπή για τούς ερυθρόλευκους κουμαντάροντας πλέον το ματς ο Ολυμπιακός πάει με αυτό το σκορ σέ ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος καί ενώ πολλοί θά περίμεναν ο Ολυμπιακός νά τρέξει νά μπει δυνατά καί δυναμικά για ένα τρίτο γκολ τελειώνοντας το ματς έγινε κοντρόλ παιχνίδι έπεσαν αρκετές ψιλες , βγήκαν κίτρινες κάρτες , καί για εμένα ρισκάροντας με τον χρόνο , μπορεί νά μήν κινδύνεψε ό Ολυμπιακός σέ καμία περίπτωση αλλά όταν έχεις ρευστό σκορ , όλα είναι ανοικτά. Μία ουσιαστική ευκαιρία μόνον για ένα ολόκληρο ημίχρονο σέ σουτ τού εγωιστή Μασούρα πού παίκτες αμαρκαριστους δίπλα του προτίμησε νά τελειώσει μόνος του την φάση με ένα σουτ άστοχο.

Το ίδιο καί ο Άρης πού δεν έδειξε τόν ίδιο χαρακτήρα όπως στο πρώτο ημίχρονο, ο Κορυφαίος Φετφατζίδης έχει εξαφανιστεί, ό Άρης δεν έχει δυνάμεις καί εμπνεύσεις καί μια τελική άστοχη καί αυτή είναι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει στο δεύτερο ημίχρονο.Ειπαμε ότι οι παίκτες καταναλωθηκαν σε αψιμαχίες , γκρίνια , καί κλοτσιπατιναδες, καί κίτρινες κάρτες. Άνετα κράτησε την πολυπόθητη νίκη ο Ολυμπιακός καί έτσι διατηρήθηκε πρώτος στην βαθμολογία.