ΑΡΗΣ- ΠΑΟΚ: 1-2 ΌΤΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΩΡΑΊΟ…… SERPICO

ΓΚΟΛ με το καλημέρα για τον Άρη,στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ωραίο διαγώνιο ΣΟΥΤ του Γκαρσία έφερε μπροστά στο σκορ τον Άρη μόλις στο2 λεπτό?? Ένα γκολ όμως που αντί να ανεβάσει τον Άρη τον μπέρδεψε περισσότερο από ότι έπρεπε. Λάθη βιαστικές ενέργειες κυρίως στην μεσαία γραμμή,εύκολα πουληματα της μπάλας ,δύο από αυτά μάλιστα έδωσαν τις μοναδικές ευκαιρίες στην ομάδα του ΠΑΟΚ. Ασχετα εάν δεν τίς έκανε γκολ. Και έτσι παρά το ότι δεν απειλούσε ο Άρης ,Το ίδιο ακίνδυνος ήταν και ο Δικέφαλος. Εάν μάλιστα δεν προέκυπτε ένα πέναλτι αχρείαστο σίγουρα Έτσι θα έβγαινε το Α ημίχρονο. Ο Πριγιοβιτς ευστοχησε και έγινε το 1-1 .Τέλος λοιπόν του Α ημιχρόνου.

Στο δεύτερο κακά τα ψέματα λίγο η ποιότητα κάποιων παικτών του ΠΑΟΚ ,κάτι οι αλλαγές Λουτσέσκου , κάτι η πείρα ,εμένα μου έδειχνε ότι το ΜΑΤΣ θα πάει στον Δικέφαλο. Μέτρησαν βέβαια και κάποιες απουσίες από την ομάδα του Άρη αλλά χωρίς παρεξήγηση δεν είναι ακόμα έτοιμος ο Άρης για τέτοιες κόντρες με μεγάλες ομάδες. Σιγά-σιγά ανεβαίνει και θα βρει την πραγματική ταυτότητα που Του αξίζει. Ακόμα δένει σαν ομάδα και θέλει δουλειά. Είμαι όμως βέβαιος ότι πολύ σύντομα θα γίνει ο Μεγάλος Άρης που γνωρίζουμε όλοι. Όχι ότι ο ΠΑΟΚ έπαιξε μπαλάρα και γοήτευσε . Είπαμε είχε περισσότερες λύσεις από τον πάγκο και πιστεύω ότι η φάση του πέναλτι τον ξεμπλοκαρισε. Πιο ήρεμος και ώριμος από τον Άρη που αγχώθηκε και έβγαλε κάποια λάθη παραπάνω στον αγώνα που του κόστισαν. Η μεγάλη ευκαιρία του Άρη με το πέναλτι δεν έγινε γκόλ χάρις στον Πασχαλακη, ίσως λέω ίσως το ΜΑΤΣ να πήγαινε αλλιώς αλλά με το εάν δεν κερδίζεις τιποτα.Έτσι λοιπόν στο Β ημίχρονο πιο βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ, από καλή ομαδική επίθεση η μπάλα έφτασε στην μικρή περιοχή και ο Πρίγιοβιτς ήταν εκεί που έπρεπε έκανε την προβολή και έστειλε το τόπι στα δίχτυα. 1-2 το σκορ. Κάποιες ευκαιρίες του Άρη δεν καρποφόρησαν ,έστω για να φέρει τον αγώνα στα ίσα. Νικητής ο ΠΑΟΚ σε ένα ακόμη ντέρμπι ,Και ένα βήμα πιό κοντά στον τίτλο.