ΑΡΜΕΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 0-1. ΒΡΙΣΚΕΙ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ. SERPICO

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία ή έλλειψη βαθμολογικού ενδιαφέροντος στα ματς της Εθνικής Ελλάδας. Είναι νίκες πού δίνουν αυτοπεποίθηση , νίκες γοήτρου για νά ξαναβρεί βήμα βήμα ή Εθνική μας την ταυτότητα της. Ναι ποτέ δεν παίξαμε σούπερ ποδοσφαιρο, πάντα οι μεγάλες επιτυχίες ήρθαν με κοντρόλ παιχνίδι καί οργανωμένες σωστά αντεπιθέσεις. Έτσι γίναμε πρωταθλητές Ευρώπης.

Τά τελευταία χρόνια όμως βρεθήκαμε νά χάνουμε από κάτι ψαροχώρια , καί κάτι χώρες πουθεναδες ποδοσφαιρικά πού τσαλακωσαν την εικόνα τής Εθνικής. Είχαμε καί τά βεντεντιλικια καί τίς κολεγιες μέσα στην ομάδα καί ή μία ξεφτίλα ερχόταν μετά την άλλη. Έξω όλοι, νέα παιδιά από το πουθενά οι περισσότεροι δείχνουν πάθος όρεξη καί πάνω από όλα αγάπη για την Εθνική μας ομάδα. Δεν τό τόλμησε κανείς προπονητής , το έκανε ό Φαντ Σιπ. Μπράβο κύριε Ολλανδέ από εμένα πού στα είχα χώσει χοντρά στην αρχή. Χίλια μπράβο. Τίμια πράγματα.

Στον αγώνα μας για σήμερα με τούς Αρμένιους . Άρχοντες στο γήπεδο οι Έλληνες παίκτες , κυρίαρχοι με πείσμα επέβαλαν τό παιχνίδι τους, καί έδειξαν από την αρχή ότι τό ματσ είναι καί σήμερα δικό τους. Δεν υπήρχαν στο παρελθόν ομάδες σάν την Αρμενία εμπόδιο για την Εθνική μας. Τρίχες κατσαρες.  Αμασητες πήγαιναν. Καί αυτό έγινε καί σήμερα. Από όλα τά παιδιά. Ανώτεροι σέ όλες τίς γραμμές. Γκολάρα όμορφη από τόν Λημνιό στο 34″ λεπτό καί 0-1.

Παυλίδης, καί Λημνιός άψογοι μπροστά , ό Μάνταλος απλός καί με ουσία, ή άμυνα μας άνετη καί με σιγουριά καί τά χάφ μας σέ απόλυτη συνεργασία με άμυνα καί επίθεση. Έβγαιναν όμορφες συνεργασίες καί φάσεις. Από τίς πτέρυγες καί τόν άξονα οι επιθέσεις μας ,με μία Αρμενία σέ μόνιμη άμυνα, μην μπορώντας να οργανώσει μια σωστή επίθεση. Καί στο δεύτερο ημίχρονο πάλι εμείς νά ελέγχουμε το ματς ψάχνοντας το δεύτερο γκολ πού θά τελειώσει τόν αγώνα.

Μεγάλες απίθανες ευκαιρίες με τόν Λημνιό , καί τόν Παυλίδη δεν γίνονται γκολ, καί όμως συνεχίζουμε νά πιέζουμε καί νά δημιουργούμε φάσεις. Μοιραίος παίκτης ό Μασούρας πού έχει μπει αλλαγή χάνει δυο τεράστιες ευκαιρίες πού ειδικά ή μία δεν γίνεται να χαθεί. Οι Αρμένιοι έχουν περίπου ένα δεκάλεπτο 55″-65″καί βγάζουν αντίδραση με κάτι ψευτοσουτ πού δεν έχουν τύχη. Έχουν πάρει περισσότερο την μπάλα αλλά τό πρεσινκ τών παικτών μας δεν τούς αφήνει νά φτιάξουν κάτι καλύτερο.

Επιστρατεύουν καί κάτι κλοτσιες οι Αρμένιοι αλλά τούς φορτώνει κάρτες ό Ρεφερι καί ως εκεί. Μασούρας, Κουλούρης, καί Δώνης οι αλλαγές για την Εθνική μας ομάδα πού καί πάλι έχει όλοι την ομάδα διακριθέντες. Συγκεντρωμένοι σε πλάνο καί τακτική οι παίκτες τού Φαντ Σιπ ήταν άπαντες πολύ καλοί. Άλλη μία νίκη πού όπως σάς είπα δίνει σε αυτά τα νέα κυρίως παιδιά αυτοπεποίθηση καί μεγάλο κίνητρο.