Ασόβαρος κ εμφανώς προβληματικός στην τελευταία στροφή Ι SERPICO

Ασοβαρος καί χωρίς καθαρό μυαλό ο Ολυμπιακός μπήκε στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος της κανονικής περιόδου καί ο Άρης τόν προσγείωσε στα χόρτα.
Τί καί εάν βρέθηκε νωρίς μόλις στο 13′ λεπτό νά πάρει κεφάλι στο σκορ με γκολ του Ελ Αραμπι πού επιτέλους βρήκε δίχτυα μετά από καιρό, ύστερα από μπαλιά ξυράφι τού Ροντρίγκεζ ούτε συγκίνησε τούς ερυθρόλευκους ούτε άλλαξε κάτι ουσιαστικό προς το καλύτερο στο παιχνίδι τους. Χωρίς πείσμα και διάθεση μπορεί νά κράταγαν άνετα το 0-1 αλλά ούτε δημιουργούσαν ούτε τρεξίματα έκαναν νά βάλουν τίς σωστές βάσεις για ένα δεύτερο γκολ.
Ίσως πίστεψαν ότι αυτό το γκολ όπως σέ αρκετά ματς αρκεί για να πάρουν την νίκη. Άλλη μία φάση είχε ό Ολυμπιακός με ένα σουτ, καί άλλη μία πού μετράει για σοβαρή ευκαιρία όταν ο Ελ Αραμπι ύστερα από λάθος τής άμυνας του Άρη έκλεψε την μπάλα καί ούτε τελείωσε μόνος του τήν φάση ούτε σωστά τήν πασαρε σέ συμπαίκτη του για να γίνει γκολ. Μετά το γκολ ο Άρης έβγαλε αντίδραση πήρε περισσότερο τήν μπάλα καί γενικά έστω και ακίνδυνα είχε τόν έλεγχο.
Στο δεύτερο ημίχρονο καί στο 52’ο Καμαρά τού Άρη βρήκε όλη την άμυνα του Ολυμπιακού περάστε κόσμε τόν Σισέ ακόμη νά έρχεται από το κέντρο μπήκε στην περιοχή πλασάρει και 1-1.Ο Μαρτίνς θά προσπαθήσει να αλλάξει τόν λήθαργο τών παικτών κάνοντας αλλαγές μπας και ανεβάσουν λίγο τήν απόδοση τους. Σωστά βγάζει τόν Καρβάλιο πού πάει γυρεύοντας για δεύτερη κάρτα πού θά ήταν κόκκινη. Ο βετεράνος Βαλμπουενα προσπαθεί νά πάρει μόνος του πάλι τήν ομάδα πάνω του αλλά δεν ακολουθούν οι υπόλοιποι. Δίνει μπαλιά για γκολ στον Καμαρά καί αυτός τήν πετάει στα κεραμίδια.
Ο Άρης πιέζει, κυκλοφορεί περισσότερο τήν μπάλα καί πιστεύει στην ανατροπή. Φάουλ λίγο έξω από τήν περιοχή του Ολυμπιακού εκτελεστής ο Γκάμα καί ο πιτσιρικάς Κιτσιος στην θέα τής μπάλας φοβήθηκε τραβάει το κεφάλι του, πράγμα εντελώς παράλογο για ποδοσφαιριστή τού Ολυμπιακού η μπάλα βρίσκει διάδρομο καί άγαλμα ο Βαλτσικ. 2-1στο 79’λεπτο.
Είπαμε όμως ότι σήμερα ο Ολυμπιακός είναι κακός καί μέχρι να τελειώσει το παιχνίδι έχει άλλο ένα άστοχο σουτ καί τίποτα παραπάνω.
Δίκαια νίκη για τους παίκτες του Μπουργος πού φαίνεται ότι μέσα σέ λίγες μόνον ημέρες έχει αλλάξει αρκετά πράγματα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Τρία στα τρία ο Άρης καί πάνω από όλα βρήκε αυτοπεποίθηση καί ψυχολογία. Τώρα σειρά έχουν τα play off.