ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΌΣ 0-2. Άρθρο SERPICO

ΛΑΖΑΡΟΣ ΣΤΟΝ ΦΟΡΤΟΥΝΗ ΚΑΙ 0-1… ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ ΣΤΟΝ ΛΑΖΑΡΟ ΚΑΙ…0-2..

Πέρασε νικηφόρα ο Ολυμπιακός από το μπλόκο της Τρίπολης, βάζοντας άλλους 3 βαθμούς στο σακούλι καί στο κυνήγι του ΠΑΟΚ. Το ματς μπορεί να κινήθηκε σε σχετικά αργό Ρυθμό ειδικά στα πρώτα λεπτά αλλά από την αρχή έδειξε ότι ο Θρύλος θα είναι το αφεντικό στο ματς. Ο Αστέρας έβγαλε σωστά μαρκαρίσματα έκλεινε τούς χώρους καί δεν άφηνε τον Ολυμπιακό να του κάνει μεγάλες ευκαιρίες. Καί οι παίκτες που έβγαιναν από πίσω του Ολυμπιακού ήταν πάντα μαρκαρισμένα. Ο θρύλος κυκλοφορεί την μπάλα και ειδικά με Φορτουνη καί τόν δαιμόνιο Ποτενσε ψάχνει να ξεκλειδώσει την άμυνα του Αστέρα. Την μεγάλη όμως φάση από το πουθενά την έχουν οι γηπεδούχοι στο 24′ λεπτό όταν Σουτ του Φερνάντεθ βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι τού Σα. Τα πράγματα όμως θα αλλάξουν τελείως μετά από 4′ λεπτά. Καταπληκτική μακρινή σέντρα του Χριστοδουλοπούλου στο28′ λεπτό , βρίσκει τον Φορτουνη να βγαίνει μόνο του απέναντι από το τέρμα αυτός πλασάρει και 0-1.

Ο Ολυμπιακός αρχίζει καί ανεβάζει στροφές αλλά παράλληλα προσέχει καί την άμυνα του . Ψάχνει πιο ήρεμος το δεύτερο γκολ ιδιαίτερα με τον Ποτενσε που κάνει άνω κάτω την άμυνα τού Αστέρα.Καπως έτσι τελείωσε το Α’. ημίχρονο. Το καλύτερο ξεκίνημα που θά περίμενε να έχει ο Ολυμπιακός στο Β’ ημίχρονο γίνεται όταν στο50′ λεπτό ο ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ εκτελεί φάουλ καί με συστημένη μπαλιά βγάζει τον Λάζαρο μόνο του με το τέρμα. Πλασέ τού Χριστοδουλοπουλου καί 0-2. Τέρμα τα διφραγκα. Αφεντικό πλέον ο Θρύλος αλλάζει τό τόπι και χωρίς πίεση καί άγχος δημιουργεί κάποιες φάσεις για το τρίτο γκολ.Ο Μανιάς που μπαίνει για να δώσει περισσότερα πράγματα στον Αστέρα στην επίθεση πέφτει στους πολύ καλού ς για τό παιχνίδι αμυντικούς του Ολυμπιακού. Ένα εκπληκτικό σόλο του Ποτενσε θα ήταν όλα τα λεφτά στον αγώνα εάν ο παίκτης του Ολυμπιακού τελείωνε σωστά και έκανε γκολ τον χορό πού έκανε σέ 4 παίκτες του Αστέρα. Έτσι το ματς πήγε δίκαια στους ερυθρόλευκους