ΑΣΤΟΧΙΑ ΚΑΙ ΛΑΘΗ ΕΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΗΤΤΑ…| DRAZEN

ΜΠΑΓΕΡΝ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  76-71

Ακόμα μια ήττα στο σακούλι για τον Παναθηναϊκό που σήμερα πληγώθηκε από τα αρκετά λάθη που έκανε αλλά και την αστοχία σε βολές και τρίποντα.

Αιφνιδίασε ο Παναθηναϊκός με το ψηλό σχήμα που κατέβασε στην αρχή του ματς και το μέγεθος που πρόσθεσε στην πεντάδα μπέρδεψε την Μπάγερν. Καλό ξεκίνημα από τον Παπαγιάννη που μετά από καρό έδειξε το καλό του πρόσωπο.

Έπαιξε ορθολογικά στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός και βρέθηκε στο +7 , αφού είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και η άμυνα του ήταν υποδειγματική. Με άμυνα πάνω στη μπάλα έκοψε την πολύ καλή κυκλοφορία της ομάδας της Μπάγερν.

Αθόρυβος ο White , δείχνει ότι η θέση στο ‘3’ του πηγαίνει καλύτερα. Πήρε πολλά από αρκετούς παίχτες στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός και ενώ έκανε πολλές αλλαγές δεν είχε επιπτώσεις στην απόδοση του.

Ένα 13-1 σερί που έτρεξε η Μπάγερν στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου και από το -11 βρέθηκε στο +1 (37-36) χάλασε όλη την εικόνα των πρασίνων στο πρώτο μέρος. Τα 10 λάθη του Παναθηναϊκού στο σημείο αυτό ήταν ουσιαστικά και ο λόγος που δεν κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν μπήκε φουριόζα και πήγε στο +8 με το δίδυμο Baldwin-Lucic να κάνει ότι θέλει στο γήπεδο.

O Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -2 (57-55). Βρήκε πόντους αλλά και άμυνα από τον Μπέντιλ και τον Όγκαστ ενώ είχε κάποιες καλές στιγμές o Χεζόνια στο τρίτο δεκάλεπτο.

Να σημειώσουμε ότι στο συγκεκριμένο σημείο είχε 27% στο τρίποντο και 50% στις βολές ο Παναθηναϊκός. Ο Μποχωρίδης ουσιαστικά ήταν αυτός που νοικοκύρεψε το παιχνίδι του Παναθηναϊκού.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του τελευταίου δεκάλεπτου ο Παναθηναϊκός ήταν κοντά στο σκορ , όμως ο κορυφαίος των γηπεδούχων , Baldwin , έβαλε τα μεγάλα σουτ και η Μπάγερν πήρε πάλι μια διαφορά της τάξεως των 7-8 πόντων.

Δεν μπορούσε να μειώσει ο Παναθηναϊκός αφού δεν είχε το εύκολο καλάθι αλλά συνέχισε και από τη γραμμή των βολών να είναι άστοχος. Το τελικό 76-71 ήρθε φυσιολογικά.

Φοβερό δίδυμο για τους γηπεδούχους οι Baldwin -Lucic που τελείωσαν το ματς με 27 & 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον Παναθηναϊκό απογοητευτικός για ακόμη ένα ματς ήταν ο Μακ που πουλούσε πολύ εύκολα τη μπάλα.

Ο Μάριο Χεζόνια πρόσθεσε 14 πόντους και η ικανότητα του στο να κερδίζει φάουλ θα αποδειχθεί πολύτιμη για τη συνέχεια.

Στο 9-17 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού που για ακόμη μια φορά η απουσία του Nedovic στο παιχνίδι του ήταν αισθητή. Να μεν παλεύει τα ματς αλλά τα χάνει με το ίδιο μοτίβο. Απογοητευτικό το ποσοστό σε τρίποντο 22,7% και βολές 60,7%.