Άστον Βίλα & Λιντς έπαιξαν σε ένα εκπληκτικο ματς έξι τερμάτων στο Βίλα Παρκ

Άστον Βίλα και Λιντς μοιράστηκαν έξι γκολ μεταξύ τους στην αναμέτρηση της Τετάρτης το βράδυ στο Βίλα Παρκ για την Premier League, στην οποία έλαμψαν οι Φιλίπ Κουτίνιο και Ντάνιελ Τζέιμς.

Πέντε από τα γκολ σημειώθηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Βίλα τελείωσε το ματς και με 10 παίκτες, αφού ο Έζρι Κόνσα συμπλήρωσε δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις και αποβλήθηκε.

Η Λιντς ήταν αυτή που προηγήθηκε πρώτη, με τον Ροντρίγκο να πιέζει τον Ταϊρόν Μινγκς και να δίνει την μπάλα σε κακή περιοχή. Ο Ισπανός βρήκε τον Τζέιμς, ο οποίος σούταρε χαμηλά στην κάτω γωνία.

Η Βίλα έφτασε ξανά στην ισοφάριση, όταν ο Κουτίνιο έλεγξε τη χαμηλή σέντρα του Μάτι Κας και κούνησε το πόδι του για να στείλει τη μπάλα πέρα από την εμβέλεια του Ιλάν Μεσλιέ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος έγινε τροφοδότης του Τζέικομπ Ράμσεϊ, διασπώντας την άμυνα για να βάλει τον νεαρό Άγγλο στο τέρμα.

Ο Κουτίνιο πήρε τη δεύτερη ασίστ του στη βραδιά, όταν έστησε ξανά τον Ράμσεϊ για να διευρύνει το προβάδισμα της Βίλα σε 3-1 πριν από το ημίχρονο. Όμως ο Τζέιμς αντέδρασε για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις για να μειώσει σε 3-2.

Η Λιντς ισοφάρισε λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όταν ο Μινγκς, ο οποίος ήταν υπαίτιος για το πρώτο γκολ, απέτυχε να απομακρύνει και ο Ντιέγκο Λλορέντε το εκμεταλλεύτηκε.

Η κόκκινη κάρτα του Κονζά, που αποβλήθηκε όταν προειδοποιήθηκε για εναέρια επίθεση στον Μεσλιέ, απείλησε να κάνει τα τελευταία λεπτά νευρικά για τη Βίλα. Όμως το 3-3 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Και οι δύο ομάδες παραμένουν στο κάτω μισό του βαθμολογικού πίνακα.