Άστον Βίλα Μαν Γιουνάιτεντ 2-2 Ο Φιλίπ Κουτίνιο άλλαξε την εικόνα του ματς! Ι Al Jazeera

Ο Φιλίπ Κουτίνιο ενέπνευσε την επιστροφή της Άστον Βίλα στην αναμέτρηση με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Βίλα Παρκ, στην πρώτη του εμφάνιση στην Premier League μετά από τέσσερα χρόνια.

Η Βίλα βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 όταν ο Βραζιλιάνος βγήκε από τον πάγκο μετά από την παράσταση που έδωσε ο Μπρούνο Φερνάντες με τα δύο εξαιρετικά γκολ που πέτυχε στο χθεσινό παιχνίδι. Όμως ο Τζέικομπ Ράμσεϊ μείωσε σύντομα, πριν ο Κουτίνιο ισοφαρίσει για να εξασφαλίσει ότι οι βαθμοί θα μοιραστούν και την Βίλα να γλιτώνει απο την εντός έδρα ήττα.

Η Γιουνάιτεντ, η οποία ήταν γενικά καλύτερη από την μέτρια νίκη της στο FA Cup επί της Βίλα το βράδυ της Δευτέρας, πήρε νωρίς το προβάδισμα όταν ο τερματοφύλακας Εμιλιάνο Μαρτίνεθ τρυπήθηκε στην κυριολεξία μετά απο το τρικ απο στημένο φάουλ της Γιουναιτεντ και το σουτ του Φερνάντες, με την μπλάλα να του ξεφεύγει απο τα χέρια και να περνάει κάτω απο τά πόδια του καταλήγωντας στα δίχτυα.

Ο Μαρτίνεζ προσπάθησε να δικαιολογηθεί στον διαιτητή, για οφσάιντ του Έντινσον Καβάνι, ο οποίος βρισκόταν στο οπτικό του πεδίο, αλλά με τον τελέυταίο να μην αγγίζει την μπάλα οπότε δεν υπήρχε θέμα οφσάιντ στην ενλόγω φάση. Λίγα λεπτά αργότερα επανόρθωσε ελαφρώς την κατάσταση, αφού έσωσε ένα δυνατό σουτ του Μέισον Γκρίνγουντ.

Ο Νταβίντ ντε Χέα επίσης είπε όχι στον Εμιλιάνο Μπουέντια με μια αντανακλαστική απόκρουση για να σταματήσει μια κοντινή κεφαλιά γλιτόνωντας το γκολ για τους μπέμπηδες γιατηρώντας έτσι το 0-1.

Και οι δύο τερματοφύλακες ήταν σε ετοιμότητα πάντως μιας και μετά την ανάπαυλα, τόσο ο Μαρτίνεζ απέκρουσε μια προσπάθεια του νεαρού παίκτη της Γιουνάιτεντ, Άντονι Ελάνγκα, και ο Ντε Χέα έπεσε στην αριστερη χαμηλή γωνιά του για να αποκρούσει το σουτ του Ράμσεϊ.

Η Βίλα άρχισε να ασκεί πίσεη στο δεύτερο ημιχρόνο με τον Μπουέντια να είναι αυτος που έκανε την διαφορά για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, η Γιουνάιτεντ – που δεν είχε τον Κριστιάνο Ρονάλντο – εξακολουθούσε να επιδεικνύει τις επιθετικές της ικανότητες και σε μία απο αυτές ο Γκρίνγουντ έφτασε κοντά στο να διπλασιάσει το προβάδισμα με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Το δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε τελικά όταν ο Φρεντ πάσαρε στον εξαιρετικό Φερνάντες, ο οποίος με μία εκπληκτική ενέργεια έπιασε ένα δυνατο σούτ στην κίνηση στέλνωντας την μπάλα στην κάτω πλευρά του οριζόντιου δοκάριου και στα δίχτυα !!!

Και εκεί που κάποιος σκέφτηκε πως το ματς είχε τελειώσει και την Γιουνάιτεντ ότι πήρε τους 3 βαθμούς, η είσοδος του νεοαποκτηθέντα  Κουτίνιο φάνηκε να δίνει έξτρα ώθηση στη Βίλλα. Συμμετείχε στο πρώτο της γκολ αμέσως μετά την είσοδο του, όταν βλέπωντας τον Ραμσει, πάσαρε στην κίνηση με τον τελευταίο να σκοράρει, ενώ την τελευταία λέξη την είχε ο ίδιος 5 λεπτά αργότερα όταν ο Ράμσει, αυτήν την φορά στην θέση του σερβιτόρου,  έβγαλε μία εκπληκτική κάθετη μπαλιά στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, με τον Κουτίνιο απλά να πλασάρει και να γράφει το τελικό 2-2.