Άξιζε κάτι καλύτερο. SERPICO

Σέ ένα πολύ καλό παιχνίδι ό Ολυμπιακός έχασε στις λεπτομέρειες πού σε τέτοιο επίπεδο μετράνε πολύ. Μπήκαν καλύτερα όι Γερμανοί καί έχοντας πάρει από τά πρώτα λεπτά τόν έλεγχο , ελέγχουν τόν Ρυθμό καί με έναν Ολυμπιακό νά κοιτάζει παρά πολύ την άμυνα του, νά μήν μπορεί νά κρατήσει μπάλα δίνει το δικαίωμα νά κάνει ή Μπάγερν δυο καλές φάσεις πού καθαρίζει ό ΣΑ καί γενικά νά βγάζει άγχος καί γενικά νά μήν στέκει σωστά μέσα στο τερέν. Και όμως έστω και έτσι σε μία υποδειγματική αντεπίθεση ό Τσιμίκας με συστημένη σέντρα βρίσκει τόν Ελ Αραμπί , καρφωτή καφαλιά και 1-0 το σκορ στο 23″λεπτό.

Τό γκολ αλλάζει την συμπεριφορά του Ολυμπιακού αρχίζει να κυκλοφορεί την μπάλα καί σιγά σιγά νά παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Σε αυτά όμως τά ματς αρκεί μία φορά νά κοιμηθεί ή άμυνα όπως καί έγινε στο 34″ λεπτό καί όταν υπάρχει ένας Λεβαντόβσκι τότε το γκολ είναι σίγουρο 1-1. Όι Γερμανοί έχουν την κατοχή καί ψάχνουν ένα δεύτερο γκολ, αλλά πρίν ισσοφαρίσουν σε σέντρα ξυράφι στην περιοχή τους παρολίγο νά κάνουν αυτογκόλ καί νά βρεθούν με δύο τέρματα στην πλάτη τους. Ένα πρώτο ημίχρονο πού τελειώνει με αυτό το σκορ καί την Μπάγερν νά είναι σαφώς καλύτερη.

Ξεκινώντας τό δεύτερο ημίχρονο θά μπει ένας άλλος Ολυμπιακός στον αγώνα καί με διάθεση νά κάνει αυτός παιχνίδι. Κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα πιέζει καί ψάχνει με σωστό τρόπο το γκολ αναγκάζοντας την Μπάγερν νά προσέχει τώρα αυτή την άμυνα της. Κεφαλιά του Μασούρα λίγο άουτ, γίνονται σουτ όπου έλειψαν μέχρι τώρα καί βάζει δύσκολα στους Γερμανούς κερδίζοντας κόρνερ και γενικά φέρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή πού τόσο έλειψε. Ο Ολυμπιακός είναι περισσότερο κοντά στο γκολ αλλά είπαμε ο αντίπαλος τέτοιου μεγέθους λάθη δεν συγχωρεί. Σύγχυση στην άμυνα ή μπάλα δεν φεύγει καί ό συνήθης ύποπτος πάλι, Λεβαντοβσκι στο 62″ το 2-1.

Δεν ήταν ή εικόνα τού αγώνα μέχρι τότε νά πάει έτσι το σκορ , αλλά ……… Δεν παρατάει το ματς ό Ολυμπιακός καί πιέζει για νά ισσοφαριζει , με Ποντένσε καί τόν καταπληκτικό καί σήμερα Τσιμίκα νά φτιάχνουν ότι φάση μπορεί νά φέρει το γκολ. Ο Καμαρά μαζί με τόν Γκιγιέρμε δίνουν την δική τους μάχη στο κέντρο , ό Ομάρ πολλά χιλιόμετρα καί σήμερα με πολλές προωθήσεις κερδίζονται μαζεμένα κόρνερ άλλα πολύ γρήγορα ή Μπάγερν με μια σουτάρα κανονιά τού Τολισό κάνει το 1-3 στο 75″ λεπτό.

Παγωμάρα σε ομάδα καί κόσμο αλλά πολύ γρήγορα μετά από τέσσερα λεπτά ό Γκιγιέρμε με σουτ καί αφού η μπάλα κόντραρε στα δίχτυα τού Νοιερ. 2-3. Νέο ενδιαφέρον καί στο χρόνο πού απομένει ό Ολυμπιακός θά πάει σέ Φουλ επίθεση καί ότι βγεί. Μέσα Λοβέρα, μέσα ο Γκερέρο με δύο επιθετικούς πλέον καί σε θέση άμυνας ή Μπάγερν πού θα κάνει τά πάντα νά κρατήσει την νίκη.

Μεγάλη ευκαιρία με Ποντένσε , βολίδα τού Λοβερα πού κόντραρε, συνεχόμενα κόρνερ ή ομάδα τού Πειραιά, αλλά δεν σκοράρει. Πραγματικά ένα γεμάτο παιχνίδι με εναλλαγή τού σκορ, ευκαιρίες πολύ αγωνία πού δυστυχώς τελειώνει αφήνοντας πικραμένη την ομάδα τού Πειραιά γιατί δικαιούται νά έπαιρνε κάτι παραπάνω σήμερα από την ήττα.Σε ένα δεύτερο ημίχρονο πού ανήκε στον Ολυμπιακό έπαιξε ωραία μπάλα έκανε ευκαιρίες αλλά όπως είπαμε στην αρχή οι λεπτομέρειες σε τέτοια παιχνίδια μετράνε πολύ.