Αυτη την φορά δεν ήρθαν από παραλίες! |Jago1914!

Οι Δανοί έκαναν άλλη μια πειστική εμφάνιση απέναντι σε έναν σίγουρα όχι εύκολο αντίπαλο τους Τσέχους  και σίγουρα όταν είσαι ένα 90λεπτο μακριά από τον τελικό, πλέον όλα είναι πιθανά και τα φαβορί είναι μόνο στα χαρτιά.

Η ομάδα της Δανιας ευτυχησε να προηγηθεί πολύ νωρίς στο ματς μετά από κόρνερ στο 5ο λεπτό  με τον Ντιλεινι να πιάνει την κεφαλια ολομόναχος και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Οι Τσέχοι έδειξαν να αφυπνιζονται μετά το γκολ και να παίρνουν την πρωτοβουλία στο παιχνίδι. Ο Σμαιχελ όμως ήταν παρών δίνοντας δικαίωμα στην ομάδα του, σε μια αντεπίθεση με μια  εκπληκτική μπαλιά του Μελε με εξωτερικό φάλτσο, ο Ντολμπεργκ να κάνει ωραία προβολή με την μια στο 42ο λεπτό στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά.

Η ομάδα της Τσεχίας μπήκε δυνατά στο 2ο ημίχρονο και με τις αλλαγές που έκανε ο προπονητής της, την έκανε πιο επιθετική. Στο 49ο λεπτό ο συνήθης ύποπτος ο Σικ βρήκε δίχτυα με έξυπνο πλασε και μείωσε σε 2-1 για την ομάδα του, βάζοντας την ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η Τσεχια τα έδωσε όλα να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά είτε δεν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια, είτε έβρισκαν μπροστά τους τον Σμαιχελ. Το παιχνιδι έληξε με τους Δανούς να πανηγυρίζουν την πρόκριση και Τσέχους να λένε αντίο στην διοργάνωση.

Οι Δανοί μετά το σοκ που υπέστησαν στην φαση των ομίλων με τον Ερικσεν που σίγουρα τους επηρέασε έχουν δείξει σταθερότητα και είναι μια ομάδα που ξέρει όχι μόνο τι ζητάει μέσα στο γήπεδο αλλά το παίρνει κιόλας.

Αυτό που με έχει εντυπωσιάσει στους Δανούς είναι σίγουρα το πρεσινγκ σε όλες τις γραμμές, αλλά και το εκπληκτικό όταν αμυνοντε οι αποκρούσεις, είτε με το κεφάλι, είτε με τα πόδια είναι στοχευμενες ακόμα και όταν γίνονται υπό πίεση, κερδίζοντας έτσι κατοχή σχεδόν πάντα μετα από απόκρουση της αμυνας.

Οι Δανοί σίγουρα αυτήν την φορά έχουν φτάσει ψηλά, βασιζόμενοι σε μια καλοκουρδισμενη μεσοαμυντικη γραμμή και σε ένα σύνολο που μπορεί να χτυπήσει στο τρανζισιον την αντίπαλη άμυνα με λιγες πάσες.

Σίγουρα αυτήν την φορά δεν είναι η ομάδα του 1992 που κανένας δεν φανταζόταν ότι ούτε στα πιο τρελά σενάρια θα έφτανε ψηλά πόσο μάλλον να πάρει το τρόπαιο. Η τωρινή Δανία είναι ένας υπολογισιμος αντίπαλος που ακόμα και σε ματς που είναι το αουτσάιντερ σίγουρα δεν θα είναι εύκολο να τους κερδίσεις