(Α)υτοκαταστροφική….. (Ε)λαττωματική…..(Κ)ακή…. Ι AEK Λέω και Κλαίω

Τα είχαμε πει, ότι η ΑΕΚ δεν είχε πιθανότητες να προκριθεί αλλά ήλπιζα να παλέψει για την ιστορία της, τους βαθμούς της στην Uefa αλλά και για το οικονομικό! Τίποτα από αυτά δεν έγιναν σήμερα!

Το 2-4 από την Μπράγκα ήρθε πάρα πολύ εύκολα! Στο 10ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 0-2 χωρίς να κάνει φάση η πορτογαλική ομάδα. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ το προσπάθησε αλλά δεν μπορούσε. Η αμυντική λειτουργία ήταν “παιδική χαρά” και κάθε αντεπίθεση της Μπράγκα “μύριζε” γκολ. Παρότι μείωσε σε 1-2 στο 31ο λεπτό και έδειχνε ότι μπορεί να ισοφαρίσει…στο 45′ έγινε πολύ εύκολα το 1-3.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες μπήκαν δυνατά και έβλεπες ότι ίσως με ένα γρήγορο γκολ να ξαναέμπαιναν στο παιχνίδι. Το γκολ δεν ήρθε…ο χρόνος περνούσε και το 1-4 με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, “σκότωσε” κάθε ελπίδα για να πάρει έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας. Το τελικό 2-4 ήρθε με σουτ από τον Βασιλαντονόπουλο όπου κόντραρε σε αμυντικό της Μπράγκα και ξεγέλασε τον τερματοφύλακα.

Δεν μπορώ να καταλάβω την εντελώς διαφορετική εικόνα της ομάδας σε Ελλάδα- Ευρώπη! Ευθύνες έχει ΚΑΙ ο προπονητής αλλά θα συνεχίσω να υποστηρίζω ότι ΔΕΝ υπάρχει θέμα προπονητή! Τουλάχιστον όχι ακόμα…

Τώρα μπροστά της έχει ένα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό που δεν της επιτρέπεται να μην κερδίσει! Εφόσον η Ευρώπη τελείωσε πολύ άσχημα, όλο το βάρος τώρα πέφτει στο Πρωτάθλημα και στο Κύπελλο.

Αναμένω να δω άλλη ΑΕΚ την Κυριακή… Την ΑΕΚ που θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα μέχρι το τέλος….