Αυτός ήταν ΑΡΗΣ! |Jago1914!

Αλλαγή σελίδας για την ομάδα του ΑΡΗ με τον Μπούργος να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο των κιτρινομαυρων. Στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον Ατρομητο οι γηπεδούχοι ζητούσαν την νίκη και μόνο την νίκη για να παλέψουν για την είσοδο τους στην πρώτη εξάδα, έχοντας πάντα και τα βλεμματα στραμμένα προς την Ελβετία, αναμένοντας την δικαίωση για την άδικη  επιβολή της αφαίρεσης 6 βαθμών.

Η ομάδα των κιτρινομαυρων παρουσίασε μια εντελως διαφορετική εικόνα σε ολόκληρο το παιχνίδι. Ειδικά το πρώτο ημίχρονο όσοι είχαν την τύχη να το παρακολουθήσουν, είδαν ένα χορταστικό πρώτο μέρος και πάρολο που σημειώθηκε μόνο ένα τέρμα η ομάδα του ΑΡΗ ήταν ασταμάτητη πνίγοντας τον αντίπαλο και δημιουργώντας απανωτές ευκαιρίες στην εστία του Γιαννιώτη, όπου έκανε ότι μπορούσε και με την βοήθεια της τύχης να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Στο τέλος του ημιχρόνου μετά απο ωραία σέντρα του Σουντγκρεν ο Μαντσίνι πέτυχε με ωραίο σουτ με την μια ένα πολύ όμορφο γκολ βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά με την επίτευξη και του δεύτερου τέρματος, μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό Μαντσίνι και Σάσα με τον πρώτο να στέλνει για δεύτερη φορά την μπαλα στα δίχτυα, η ομάδα των κίτρινων έριξε κάπως τον ρυθμό, χωρίς ωστόσο να σταματήσει να γίνεται απειλητική. Ο προπονητης των γηπεδούχων προχώρησε και σε αρκετές αλλαγές για να ξεκουράσει παίχτες λόγω του παιχνιδιού στην Τρίπολη, όπου θα είναι ένας μίνι τελικός για την είσοδο στην εξάδα ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το κερασάκι ήρθε προς το τέλος του παιχνιδιού από τον Ιτουρμπε, μετα από ωραία ασίστ του Μπερτολιο έγραφε το τελικό 3-0 με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή και πλάγια.

Σίγουρα δεν χωρά αμφιβολία για τον καλύτερο παίχτη των κίτρινομαυρων και δεν είναι άλλος από τον Μαντσίνι όπου δείχνει να διανύει τρομερή περίοδο φόρμας πετυχαινοντας δύο γκολ στο σημερινό παιχνίδι και γενικά πλέον έχει βάλει ουσία στο παιχνίδι του. Σίγουρα στο σημερινό παιχνίδι είχε και πολλούς άξιους συμπαραστατες όπως ο Σουντγκρεν όπου βοήθησε πολύ στο επιθετικό κομμάτι με τα πολλά ανεβασματα του, χτυπωντας την ομάδα του Ατρομητου στο αριστερό άκρο της αμυνας του όπου έδειξε να έχει σοβαρα αμυντικα κενά. Γενικά από την ομάδα του ΑΡΗ δύσκολα θα βρεις παιχτη όπου κινήθηκε σε ρηχά νερά στο σημερινό παιχνίδι.

Ο νέος τεχνικός του ΑΡΗ σίγουρα δεν μπορεί να πει κάποιος ότι άλλαξε τόσο έντονα την αγωνιστική εικόνα των κιτρινομαυρων, αλλά αυτό που μπορείς να πεις είναι ότι σιγουρα έδρασε καταλυτικά πάνω στην ψυχολογία των παιχτων και κυρίως αυτών που βάση των συμβολαίων τους περιμένεις το κάτι παραπάνω. Η μόνη διαφορά που ίσως παρατηρήθηκε σε σύγκριση με την εποχή Μαντζιου στον ΑΡΗ είναι ότι σε πολλές φάσεις όπου οι γηπεδούχοι ήταν στην επίθεση, μέσα στην περιοχή πατούσαν τουλάχιστον 4 παίχτες του ΑΡΗ κάνοντας το έργο της αντίπαλης άμυνας δυσκολότερο, σε αντίθεση με προηγούμενους αγώνες όπου ο επιθετικός των κιτρινομαυρων ήταν μόνος και παλευε με όλη την αντίπαλη άμυνα.

Πετυχημένο ντεμπούτο για τον Μπούργος όμως την δεδομένη στιγμή ο ΑΡΗΣ στους δύο αγώνες που απομένουν θα πρέπει να πάρει τους 6 βαθμούς ώστε να θεωρεί τον εαυτό του σίγουρο στην εξάδα και να παλέψει να σώσει ότι σώζεται από μια όχι και τόσο πετυχημενη χρόνια. Η σημερινή εικονα του γέμισε αισιοδοξία ότι έχει πολλές πιθανότητες  να το πετύχει φτάνει να παρουσιάσει αυτό το καλό πρόσωπο και στα επόμενα παιχνίδια. Επόμενο παιχνίδι ο μίνι τελικός με τον Αστερα στην Τρίπολη, όπου οποίος χάσει βγαίνει εκτός εξάδας με τον ΑΡΗ βέβαια να έχει και την ελπιδα δικαίωσης του από το  Cas.