ΧΑΛΑΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΥΡΟΣ……..DRAZEN

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΕΦΕΣ   79-84

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα , δεύτερη εντός έδρας , με το ρεκόρ για τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο 3-3. Σε ένα ματς που δεν έπαιξε άμυνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα,-κυρίως στην περιφέρεια- έχασε δίκαια από την Έφες. Για πρώτη φορά οι Τούρκοι φέτος έδειξαν την ποιότητα που διαθέτουν και θύμισαν την ομάδα της περασμένης διετίας.

Η Εφές μπήκε δυνατά στο ματς , έβαλε 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και βρήκε πολύ νωρίς τον ρυθμό που χρειάζονταν. Με κύριο εκφραστή τον Μίσιτς έφτανε εύκολα στο καλάθι. Ο Έλις που ξεκίνησε στην πεντάδα δεν έπεισε ενώ και ο ΜακΚίσικ σε όλο το πρώτο μέρος δεν έπιασε την απόδοση που μας έχει συνηθίσει.

Το καλό για τους ερυθρόλευκους είναι ότι βρήκαν κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο σκορ από τους Τζένκινς και Χάρισον και έμειναν κοντά στο σκορ (38-44 το ημίχρονο). Από την άλλη για τους φιλοξενούμενους ο Λάρκιν στην επιστροφή του στην διοργάνωση πιο πολύ μπέρδεψε το παιχνίδι της ομάδας του στο πρώτο μέρος και προσπάθησε κυρίως να βρει τα πατήματα του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά όμως ξέμεινε από δυνάμεις ξαφνικά και με πολλά λάθη κυρίως στην επίθεση επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να προσπεράσουν πάλι και να είναι συνέχεια μπροστά στο σκορ. Ο Λάρκιν πήρε μπροστά και με 11 -από τους 15 πόντους που έβαλε συνολικά- στο 4 δεκάλεπτο εκτόξευσε την διαφορά στο +12. Έκανε την αντεπίθεση του ο Ολυμπιακός έφτασε στο -3 αλλά δεν κατάφερε να κλέψει το ματς.

Στα στατιστικά του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε 53% στο τρίποντο που δεν το εκμεταλλεύτηκε όμως , ενώ έχασε την μάχη των ριμπάουντ (20-27) με τους φιλοξενούμενους να έχουν 9 επιθετικά. Σλούκας και ΜακΚίσικ είχαν από 10 πόντους για τους ερυθρόλευκους ενώ για τους νικητές ο Μίσιτς ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 20.

Τι δεν είχε ο Ολυμπιακός σήμερα και δεν μπόρεσε να κερδίσει? Σκληρή άμυνα κυρίως απέναντι στους εξαιρετικούς περιφερειακούς των φιλοξενούμενων ενώ και στην ρακέτα έχασε αρκετές μάχες και έδωσε εύκολα καλάθια. Σημαντικό λάθος είναι ότι τα κρίσιμα καλάθια της Εφές στο τέλος ήρθαν όταν οι Μίσιτς και Λάρκιν  ¨έπαιζαν στα πόδια” τους ψηλούς του Ολυμπιακού και με την ταχύτητα τους έφταναν στο καλάθι ή κέρδιζαν βολές.

Εν κατακλείδι , μια ήττα που πονάει γιατί είναι εντός έδρας , απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο αλλά όχι φορμαρισμένο. Κατά την γνώμη μου ο Ολυμπιακός είναι ομάδα οκτάδας. Δεν χάνει εύκολα και στις βραδιές που δεν παίζει καλά μένει κοντά στο σκορ και έχει τις ευκαιρίες του να διεκδικήσει την νίκη. Ίσως ότι δεν έχει βγει ακόμα να αγωνιστεί εκτός των τειχών αρκετές φορές δεν τον έχει κάνει αρχικά σκληρό και μετέπειτα ευέλικτο. Θέλει δουλειά σε μερικούς τομείς , υλικό καλό έχει αλλά πρέπει και να πιστέψει ένα κλίκ παραπάνω στις δυνατότητες του.