Χαμένοι αντί Χαμένου Ι Ο Τίγρης

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το Αγρίνιο νικώντας τον Παναιτωλικό με σκορ 3-1. Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά έκλεισαν στα καρέ του τον Πανετωλικό κερδίζοντας τρία συνεχόμενα κόρνερ χωρίς όμως να πετύχουν κάποιο γκολ. Η πίεση συνεχίστηκε με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 13ο λεπτό μετά από σέντρα του Χαμεντί, ο Γκαρσία πηδώντας πολύ ψηλά κέρδισε και τον τερματοφύλακα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1.

Η ΑΕΚ συνέχισε τον ίδιο Ρυθμό και με γρήγορη ανάπτυξη μετά από φάουλ που κτύπησε ο Μάνταλος, ο Βρανιες με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού γράφοντας το 0-2 στο 26ο λεπτό. Μετά από αυτό ο Παναιτωλικός άρχισε σιγά σιγά να ανεβάζει την απόδοση του και στο τελευταίο τέταρτο δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες με σουτ αλλά ο Στάνκοβιτς έδειξε την κλάση του και καθάρισε όλες τις φάσεις με αποτέλεσμα να λήξει το ημίχρονο με σκορ 0-2 υπέρ της ΑΕΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε χωρίς αλλαγή ήταν όμως εμφανές ότι ήθελε φρεσκάρισμα η ομάδα. Στο 49ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Βρανιες έπιασε κεφαλιά όμως πρώτου περάσει τη γραμμή η μπάλα απέκρουσε αμυντικός και αποσόβησε το γκολ.
Στο 57ο λεπτό μετά από πάσα του Μπαρμπόσα, ο Βέργος έστειλε με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς γράφοντας το1-2.
Μετά από αυτό ο Μιλόσεβιτς έβγαλε τον Σιμοες και έβαλε τον Χατζισαφι και τον Αραούχο βάζοντας τον Ανσαριφάρ.

Μετά το γκολ ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του για να ισοφαρίσει αλλά δεν κατάφερε κάτι τέτοιο γιατί ο Μιλόσεβιτς έκανε αλλαγή τους Μάνταλο και Γκαρσία με τους Σακπωφ και Σιμάνσκι κλείνοντας όλους διαδρόμους και κατάφερε στο 83ο λεπτό να πετύχει και τρίτο γκολ με το Τσούμπερ μετά από σουτ του Ανσαριφάρ και απόκρουση του τερματοφύλακα, ο Τσούμπερ την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 1- 3.

Στο 90 ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Βέργος έπιασε κεφαλιά και η μπάλα αφού κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι έφυγε άουτ.
Η ΑΕΚ αν εξαιρέσουμε το τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου είχε καλή απόδοση έκανε καλή εμφάνιση και νίκησε δίκαια
Ο Μοχαμαντί και ο Σιμοές στην πρώτη του εμφάνιση έπαιξαν καλά και ανήκουν στους διακριθέντες μαζί με του Τσούμπερ, Στάνκοβιτς και Βράνιες.

Ο Μιλόσεβιτς άργησε να κάνει τις αλλαγές των Μάνταλου, Αραούχο και Γκαρσία που είχαν κουραστεί με αποτέλεσμα η αμυντική λειτουργία της ομάδας να έχει πρόβλημα το οποίο προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Παναιτωλικού.
Η Διαιτηρία απο την πλευρά της στο ματς είχε μία πολύ καλή παρουσία βοήθωντας να δούμε ένα πολύ ωραίο ματς.