Χανιά- Απόλλωνας 0-1. Επαγγελματική νίκη ……. SERPICO

Αν και κάτοχος συνδρομιτικου καναλιού έκανα το μοιραίο λάθος νά μήν δω κάποιο ωραίο ματς από Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ( Αγγλία, Ισπανία κλπ) αλλά τόν αγώνα Χανιά – Απόλλωνα για την βήτα πού λέγαμε παλιά Εθνική. Ταλαιπωρησα τά μάτια μου , καί σπατάλησα τσάμπα δίωρο.
Στον αγώνα αυτόν λοιπόν οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι έχοντας την κατοχή , καί με καλύτερη κυκλοφορία μπάλας , αλλά μήν φανταστείτε τίποτα ιδιαίτερα πράγματα.

Χωρίς μεγάλες φάσεις καί για τούς δύο πού ότι έκαναν σάν φάση ήταν από σέντρες καί τίποτα στημένα (φάουλ, κόρνερ) Ο Νίκος Παπαδόπουλος έχει παντρέψει το παλιό με τό νέο καί σταθερός σε φιλοσοφία πρώτα ή άμυνα , δεν ξέρω για αργότερα τί θά βγεί , αλλά για εμένα δεν είναι ποδοσφαιρο αυτό. Στο ίδιο τέμπο πήγαμε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά σχετικά νωρίς ό πολυδιαφημιζομενος Τομάς κέρδισε πέναλτι πού εκτέλεσε ό ίδιος στο 54″ λεπτό καί 0-1.

Τά Χανιά επηρεάστηκαν από το γκολ καί για λίγα λεπτά ήταν εκτός παιχνιδιού. Ο δε Τομάς για νά συμπληρώσω , δεν είναι ρε μάγκες ακόμα έτοιμος για μεγάλα σαλόνια. Θέλει πολλή δουλειά καί ψωμιά για μεγάλη φανέλα. Ο Γεωργίου μας τόν έχει κάνει έτοιμο για Ρεάλ καί Μπάρτσα.
Καλός αλλά προς το παρόν μέχρι εκεί.

Ο βετεράνος Χουαρντεσον παρά τά κιλά του ήταν ο καλύτερος τού Απόλλωνα καί έσωσε την Ελαφριά Ταξιαρχία από πολλά βάσανα. Μπλαζιτσ αρκετά καλός , καί ό Ζησοπουλος παλιοσειρα καί αυτός. Το τελευταίο τέταρτο του ματσ ήταν μονόλογος για τά Χανιά που έχασαν μεγάλες ευκαιρίες. Αλλά είπαμε ο Χουαρντεσον έτρωγε σίδερα.

Λεοζινιο όσο αγωνίστηκε , Κάσος , Μουμιν όι καλύτεροι για τούς γηπεδούχους . Δύσκολη καί σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα απέναντι σε έναν καλύτερο αντίπαλο πού αδικείται από το σκορ. Πάντως εμένα ομάδα πού θά παλέψει για την κατηγορία παρά για ομάδα πού θά κάνει πρωταθλητισμό μου έδειξε σήμερα ό Απόλλωνας. Μιλάω πάντα βάσει εικόνας πού είδα σήμερα. Οκ είναι νωρίς έχουμε πολύ δρόμο καί εδώ είμαστε εάν δούμε κάτι διαφορετικό τά ξαναλέμε