Χωρίς νικητή το ντέρμπι “κορυφής” – Ο Τζες

Από ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα και βαθμολογική μοιρασιά είχαμε σήμερα το απόγευμα στο Βόλο, με τον Βόλο και τον Π.Α.Σ. Γιάννινα να αναμετρώνται για τη 30η αγωνιστική της Super League. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Βόλος έδειξε να θέλει περισσότερο το παιχνίδι, και λίγο έλειψε από το να σκορπίσει τον Π.Α.Σ. στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Ο Αργύρης Γιαννίκης έκανε πράξη τις πρόσφατες δηλώσεις του, και πειραματίστηκε αρκετά στο σημερινό παιχνίδι, χρησιμοποιώντας αρκετές από τις… ρεζέρβες της ομάδας του Π.Α.Σ αλλά και δοκιμάζοντας για πρώτη φορά το 3-5-2 στη σύνθεση της ομάδας.

Το ξεκίνημα έμοιαζε εφιαλτικό για την ομάδα των Ιωαννίνων και μόλις στο 12ο λεπτό είχε δεχτεί ένα γκολ και σώθηκε δύο φορές από τα δοκάρια του Χουτεσιώτη. Πιο συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό ο Βόλος, μετουσίωσε ένα κερδισμένο κόρνερ σε γκολ, με τον ξεχασμένο Σάντσες να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά για την ομάδα του. Στη συνέχεια στο 6ο λεπτό σε αντεπίθεση της ομάδας του Βόλου, ο Περέα έφτασε μια ανάσα από το 2-0 καθώς με εξαιρετικό γυριστό σουτ, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 12ο λεπτό ήταν η σειρά του Σωτήρη Νίνη να δει τη προσπάθεια του να καταλήγει στα δοκάρια του Χουτεσιώτη, μετά από σέντρα του Φεράρι.

Με την έλλειψη βασικών μονάδων του ο Π.Α.Σ. δυσκολεύτηκε αρκετά στη δημιουργία, αλλά και σε πολλές περιπτώσεις έχανε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου με αβίαστα λάθη, ενώ σε πολλές μονομαχίες πήγαινε δεύτερος, εν αντιθέσει με το πώς μας έχει συνηθίσει στη φετινή σεζόν. Στη συνέχεια ωστόσο κατάφεραν οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη να συνέλθουν και να ισορροπήσουν το παιχνίδι. Σε μία από τις πρώτες επισκέψεις τους στα καρέ του Κλέιμαν, στο 29ο λεπτό ο Κάστρο σούταρε εκτός περιοχής, με τον Ουκρανό τερματοφύλακα να διώχνει άτσαλα πάνω στον Λιάσο και με πλασέ να γράφει ο νεαρός μέσος το 1-1 για την ομάδα της Ηπείρου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έριξαν αρκετά το ρυθμό τους σε σχέση με το πρώτο μισό, με τον Π.Α.Σ. να προσπαθεί να γίνει πιο δημιουργικός χωρίς ωστόσο να απειλήσει και το υπόλοιπο της αναμέτρησης να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Βόλος πλέον δύσκολα φαίνεται να χάνει τη πρώτη θέση στα play out και στο στρατόπεδο του Π.Α.Σ. η αγωνία να κορυφώνεται εν όψει  όχι μόνο του κρίσιμου και πολυαναμενόμενου ημιτελικού κυπέλλου, αλλά και σχετικά τις εξελίξεις που αναμένονται μετά την έντονη φημολογία περί ανανεώσεων αλλά και αποχωρήσεων.