ΧΩΡΙΣ ΡΥΘΜΟ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΣΗ…DRAZEN

ΤΣΣΚΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ   80-61

Ήττα για τον Ολυμπιακό στην Μόσχα και είναι από αυτές που λέμε εντός προγράμματος αλλά ο τρόπος που ήρθε δεν ήταν και ο καλύτερος. Επιθετικά οι ερυθρόλευκοι δεν βρήκαν ρυθμό σε κανένα σημείο του ματς με συνέπεια την άνετη επικράτηση της όχι και τόσο καλής ΤΣΣΚΑ σήμερα.

Ο Μπαρτώζκας ξεκίνησε με το δίδυμο Σπανούλη-Σλούκα και μπόρεσε στο πρώτο δεκάλπετο να βρει εύκολα καλάθια ο Ολυμπιακός. Ο Σλούκας έμοιαζε απελευθερωμένος δίπλα στον αρχηγό .Η παρουσία στην πεντάδα του Ζαν Σαρλ έδωσε ευελιξία και απέναντι στα ψηλά κορμιά των Μιλουτίνοφ -Σενγκέιλα ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 8 πόντων.

Κάπου εκεί όμως μπλόκαρε , ο Ιτούδης ουσιαστικά άλλαξε την ομάδα βάζοντας στην γραμμή των ψηλών τους πιο ευέλικτους Μπόλομποϊ και Βόιγτκμαν και με την βοήθεια του πάντα ικανού στο επιθετικό κομμάτι Τζέιμς οι Ρώσοι ξέφυγαν σιγά σιγά στο σκορ.

Ημίχρονο στο -10 για τον Ολυμπιακό (39-29) και από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα σωστά οι ερυθρόλευκοι. Μεγάλα διαστήματα χωρίς καλάθι στην τρίτη περίοδο είδαν τους μέτριους σήμερα παίχτες της ΤΣΣΚΑ να αυξάνουν την διαφορά και να πηγαίνουν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με μια διαφορά 18 πόντων (56-38). Ενδεικτικό της επιθετικής ανομβρίας του Ολυμπιακού οι 9 πόντοι που σημείωσε στην τρίτη περίοδο.

Ο coach Μπαρτζώκας  αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ποινές και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απλά τυπική διαδικασία. Δεν υπάρχει παίχτης του Ολυμπιακού που διακρίθηκε ιδιαίτερα .Πρίντεζης και Μάρτιν τελείωσαν το ματς από 10 πόντους. Για τους γηπεδούχους καλό ματς από τον Τζέιμς με 16 πόντους , 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Στο 5-5 το ρεκόρ του Ολυμπιακού που θέλει να ξεχάσει το σημερινό ματς. Το χειρότερο φετινό του αφού η συνολική εικόνα έδειχνε μια ομάδα που δεν είχε διάθεση. Οι ερυθρόλευκοι είναι καλή ομάδα , απλά χρειάζονται να δέσουν και το μόνο που ίσως πρέπει να προβληματίζει είναι μέχρι να γίνει αυτό μην χάσουν και άλλο έδαφος σε ότι έχει  να κάνει με την είσοδο στην 8αδα.