ΧΤΙΖΕΙ ΣΕΡΙ ΜΕ ΗΤΤΕΣ………DRAZEN

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 93-72

Τέταρτη σερί ήττα για τον Παναθηναϊκό , με την εικόνα του στο παρκέ ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο να είναι απογοητευτική. Το παράτησε το ματς και η διαφορά έφτασε σε υψηλά επίπεδα. Πριν φτάσουμε όμως σε αυτό το σημείο , οι πράσινοι ήταν και πάλι πιστοί στο ραντεβού τους με τα λάθη.

Η περίφημη αναλογία ασίστ/λαθών ήταν και πάλι υπέρ των λαθών , με τα περισσότερα από τα αυτά να καταλήγουν σε αιφνιδιασμό και σε εύκολους πόντους για την Μπασκόνια.

Ο coach Βόβορας , ξεκίνησε σήμερα τον Μποχωρίδη βασικό , για να δώσει την ηρεμία που τόσο λείπει στην οργάνωση και το κατάφερε για λίγα λεπτά όμως. Ήταν κοντά στο σκορ ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο (46-39) κυρίως λόγω της επιθετικής ικανότητας του Νέντοβιτς αλλά και εξαιτίας του πολύ καλού για ένα ακόμα ματς Παπαγιάννη. Από κοντά και ο Παπαπέτρου όπου βρήκε ανάσες και βοήθησε σε άμυνα και επίθεση.

Όμως η περιφερειακή άμυνα που συνεχίζει να πληγώνει τον Παναθηναϊκό έδωσε την ευκαιρία στους Vildoza & Peters να βρουν ρυθμό και αρκετά εύστοχα σουτ. Λείπει ο οργανωτής από το τριφύλλι να τρέξει τα συστήματα σωστά χωρίς βιασύνη και με αποτελεσματικότητα.

Ο Μακ δεν ήταν καλός εκτελεστικά σήμερα ενώ ο Φόστερ έκατσε αρκετή ώρα στον πάγκο κάτι που φάνηκε σαν σιωπηρή τιμωρία .Για τον Σαντ-Ρος τα έχουμε πει , έχει θέληση , κάνει πολλές δουλείες μέσα στο παρκέ αλλά δεν μπορεί να αναλάβει το βάρος της οργάνωσης.

Από την άλλη ο Ιβάνοβιτς έκλεισε τον Νέντοβιτς με συνεχόμενα double-team και ουσιαστικά τον έβγαλε εκτός ρυθμού. Δεν είχε αντίδοτο ο Παναθηναϊκος , στέρεψε επιθετικά και στην επίθεση οι Βάσκοι ξεκίνησαν το πάρτι από την γραμμή του τρίποντου. Μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού και ο Χένρι όπου μοίρασε ιδανικά το παιχνίδι για την Μπασκόνια και τελείωσε το ματς με 12 ασίστ. Ένα τέτοιο καλούπι παίχτη λείπει από τον φετινό Παναθηναϊκό.

Στο 2-6 το ρεκόρ των πρασίνων πλέον. Αυτό που πληγώνει σήμερα είναι ότι ο Παναθηναϊκός παράτησε το ματς και άφησε τον αντίπαλο να τον κοροϊδεύει για δέκα λεπτά. Δεν μας είχε συνηθίσει σε τέτοια εικόνα η ομάδα του Παναθηναϊκού φέτος.

Ο λόγος μπορεί να είναι η απογοήτευση από τις συνεχόμενες ήττες που έρχονται με τον ίδιο τρόπο και την ίδια αγωνιστική εικόνα. Δεν λείπει η θέληση αλλά δεν φτάνει μόνο αυτή. Ο κάθε ένας μέσα στην ομάδα πρέπει να βρει τον ρολό του και το τι πρέπει να κάνει.

Η μια ήττα σίγουρα δικαιολογείται αλλά το να χτίζει ένα σερί ηττών μη κάνοντας κάτι για να ανατρέψει τα δεδομένα είναι κάτι που χτυπάει άσχημα. Η ανηφόρα είναι μεγάλη και οι νίκες επιτακτική ανάγκη.