Δε το καθάρισε και το (ξανα)πλήρωσε Ι Ο Τζές

Για άλλη μια Κυριακή έρχομαι να σας πω την ίδια γνωστή ιστορία που δεν λέει να αλλάξει. Και πώς να αλλάξει άλλωστε αφού η διοίκηση της ομάδας του Π.Α.Σ. επιεικώς σφυρίζει αδιάφορα. Πάμε εν τάχει να δούμε τι έγινε στο παιχνίδι του Π.Α.Σ. Γιάννινα με τον αξιόμαχο  Απόλλωνα, ο οποίος δραπέτευσε με το 1-3, και στη συνέχεια να τα πούμε και ένα χεράκι εκεί που πρέπει να τα πούμε…

Ο Π.Α.Σ. έδειξε να μπαίνει με το μαχαίρι στα δόντια σφυροκοπώντας την ομάδα του Απόλλωνα, και κατάφερε για άλλη μια φορά να προηγηθεί νωρίς στο σκορ μετά από αυτογκόλ του Λισγάρα στο 7ο λεπτό. Η πίεση συνεχίστηκε, με την ηπειρωτική ομάδα να χάνει πλήθος κλασικών ευκαιριών να καθαρίσει το παιχνίδι. Κομβικό σημείο αποτέλεσε η ακύρωση του γκολ που πέτυχε ο Κρίζμαν  στο 36ο λεπτό, ως επιθετικό φάουλ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και στο 43ο λεπτό ο Φατιόν ισοφάρισε για την ελαφρά ταξιαρχία από την άσπρη βούλα, στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 1-1.

Και περνάμε στο δεύτερο, και μόνιμα κακό για τον Π.Α.Σ., ημίχρονο. Η κακή λοιπόν παράδοση του φετινού Π.Α.Σ. σε συνδυασμό με τον βαρύ αγωνιστικό χώρο και τη πολύ καλή διαχείριση του κ. Παράσχου, έφεραν τα πάνω κάτω. Στο 72ο και στο 83ο λεπτό οι Ιωαννίδης και Τσιλούλης σκόρπησαν το φάντασμα του Π.Α.Σ. που πλέον μπαίνει σε περιπέτειες.

Συγκλονισμένος; Κάθε άλλο… ο Π.Α.Σ. δεν εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του Απόλλωνα στο πρώτο μισό, και βρέθηκε για άλλη μια φορά με τη πλάτη στο τοίχο. Συμπέρασμα; Δικαιότατα νικητής ο Απόλλων. Στις τάξεις των οπαδών του Π.Α.Σ. έντονα παράπονα υπάρχουν και σήμερα για τη διαιτησία του κυρίου Κουμπαράκη. Συγχωρείστε με φίλοι μου αλλά ας είχαμε έναν γενικό αρχηγό να πιέζει στο γήπεδο, όταν βλέπουμε ανάποδα σφυρίγματα, καθώς και μια διοίκηση ενεργή.

Με μια αναζήτηση στο ίντερνετ βλέπει κανείς πως ο Π.Α.Σ. είναι η ομάδα με το πιο μικρό ρόστερ σε όλο το πρωτάθλημα, και σήμερα παρατάχτηκε με 3 απουσίες βασικών παικτών της, αλλά και με τον Λεό στα μισά του παιχνιδιού να αποχωρεί τραυματίας. Τι περιμένουμε λοιπόν..; Βλέποντας την ομάδα σήμερα πιο πολύ μου θύμισε ομάδα κατώτερων κατηγοριών που απλά τυγχάνει να έχει έναν καλό προπονητή.

Κλείνοντας το σημερινό μου άρθρο θέλω να αναφερθώ στις φήμες που θέλουν τον Π.Α.Σ. να είναι κοντά στην απόκτηση επιθετικού. Ο Γιαννίκης έχει ζητήσει 2-3 παίκτες «έτοιμους» να στελεχώσουν την επίθεση και το κέντρο της ομάδας των Ιωαννίνων. Πρόσφατα έγινε αναφορά σε διάφορες τοπικές σελίδες για τον 29χρονο Μολδαβό Νικολάε Μιλιντσεάνου. Πρόκειται παίκτη της ελβετικής Βαντούζ που μετρά μόλις 6 συμμέτοχές και 1 γκολ…