Δεν έχει πάτο το Βαρέλι …… DRAZEN

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 82-66

Νέα ήττα για τον Ολυμπιακό απέναντι σε μια ομολογουμένως καλύτερη ομάδα. Το πάλεψε ο Ολυμπιακός αλλά και πάλι όχι όλοι οι παίχτες του και αυτό ήταν που στοίχησε από το να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω. Η ποιότητα ορισμένων παιχτών της Μπασκόνια έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της και πλέον οι ερυθρόλευκοι μετρούν 3 ήττες σε 4 αγώνες. Πάμε να δούμε την εξέλιξη του παιχνιδιού ανά περίοδο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με την Μπασκόνια να βρίσκεται μόλις 2 πόντους μπροστά στο σκορ με 23-21. Στο δεύτερο μισό της περιόδου διατηρούσαν οι Βάσκοι ένα προβάδισμα 3 έως 5 πόντων με αιχμή του δόρατος το μεγάλο της αστέρι Σενγκέλια αλλά και τον Φολ που ήταν κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια. Βοήθησαν στην περιφέρεια ο Στάουσκας και ο Βιλντόσα.

Για τους ερυθρόλευκους ο πενταδάτος για σήμερα Τσέρι ήταν ώριμος και με σωστές επιλογές αποφορτίζοντας τον Σπανούλη. Πολύ καλός στην ρακέτα ο Μιλουτίνοβ που χρειάζεται όμως συμπαραστάτη αφού είναι απελπιστικά μόνος. Μόλις ένα λάθος στο πρώτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό που ουσιαστικά είναι το στατιστικό που τον βοήθησε να είναι μέσα στην διεκδίκηση της νίκης.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό με τους Βάσκους να κάνουν πάρτι κάτω από τα καλάθια και να έχουν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ. Κύριος υπεύθυνος για αυτό ο Φολ όπου ανανέωνε τις επιθέσεις της ομάδας του με τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζευε .Έφτασαν έως και το +11 την διαφορά οι γηπεδούχοι με τους Γκαρίνο και Σενγκέλια να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση.

Η δεύτερη πεντάδα του Ολυμπιακού δεν βοήθησε , έκανε αρκετά λάθη και κυρίως δεν είχε νεύρο. Όμως το τρίποντο όπου αποτελεί ευχή και κατάρα στο μπάσκετ βοήθησε τους ερυθρόλευκους να μαζέψουν την διαφορά και με 3 συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων πλησίασαν στο καλάθι για να τελειώσει τελικά στο -5 το ημίχρονο (41-36) . Αξιοσημείωτο γεγονός ότι είχε 13 επιθετικά ριμπάουντ η Μπασκόνια στο ημίχρονο. Από την άλλη για τον Ολυμπιακό ο Πολ επιτέλους έκανε ένα καλό παιχνίδι επιθετικά και πρόσθεσε 9 πόντους στο ενεργητικό του.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλισε στο ίδιο μοτίβο με τον Σενγκέλια να αποτελεί εγγύηση επιθετικά και να ακολουθεί ο Βιλντόσα με τον Στάουσκας .Εξαιρετικός και σε αυτή την περίοδο ο Φολ. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ αλλά η διαφορά έφτασε και πάλι στο +11 για τους γηπεδούχους , με τους ερυθρόλευκους επιθετικά να είναι αρκετά προβλέψιμοι .Μόλις 13 πόντους πέτυχαν στο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε με 58-47 υπέρ της Μπασκόνια.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και πάλι με την Μπασκόνια να μπαίνει φουριόζα και τον Σενγκέλια να κάνει πραγματικά ότι θέλει .Η διαφορά έφτασε το +16 με τον έλεγχο του αγώνα να έχει ξεφύγει από τον Ολυμπιακό. Όμως με τον Πολ να κάνει επιθετικά πολύ καλό ματς και τον Ρούμπιτ με τον Μιλουτίνοβ να παλεύουν κάτω από την ρακέτα μείωσε στα μισά την διαφορά περίπου 5.30 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Όμως ο Σενγκέλια δεν άφηνε τον Ολυμπιακό να μειώσει και άλλο και με συνεχομένους πόντους άρχισε να κλειδώνει το ματς για την ομάδα του. Τυπική διαδικασία το τελευταίο τρίλεπτο με την Μπασκόνια να φτάνει στην νίκη με το τελικό 82-66.

Στην συνολική στατιστική του αγώνα οι ερυθρόλευκοι βρήκαν πόντους από τον Πολ -15 πόντοι-, τον Τσέρι αλλά και τον Ρούμπιτ-10 πόντους εκατέρωθεν-. Άφαντος για ένα ακόμα ματς ο Κουζμίνσκας  , ο Παπανικολάου εκτός ρυθμού ενώ Πάντερ & Μπάλντουιν ήταν σκέτη απογοήτευση. Προσπάθησε ο Σπανούλης -10 πόντους υστέρησε αρκετά αμυντικά-καλός ο Μιλουτίνοφ με 9 πόντους & 10 ριμπάουντ και σε μέτρια μέρα ο Πρίντεζης-8 πόντοι και αρκετά άστοχα σουτ-

Για τους γηπεδούχους όπως ήδη αναφέρθηκε πολύ μεγάλο ματς ο Σενγκέιλα με 25 πόντους & 9 ριμπάουντ , ο Φολ κυριάρχησε μέσα στην ρακέτα-8 πόντοι & 16 ριμπάουντ ενώ και ο Βιλντόσα-10 πόντους- Χένρι-12 πόντους- και Στάουσκας-11 πόντους- έβγαλαν την ποιότητα τους στο παρκέ. Τα 49 ριμπάουντ των Βάσκων εκ των οποίων 18 επιθετικά είναι το στατιστικό που ξεχωρίζει.

Οι ήττες μαζεύονται και οι μέτριες εμφανίσεις επίσης και είναι ουσιαστικά εκείνες που προβληματίζουν. Θέλει άμεσα αλλαγή ξένων η ομάδα .Μερικοί δείχνουν φιλότιμο άλλοι όμως δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία. Δεν πρέπει από τώρα να θεωρηθεί μια χρονιά χαμένη όπου μην ξεχνάμε έχει ακόμα 30 ματς , μια ολόκληρη regular season σύμφωνα με το περσυνό format.

Εάν μπορεί το κλίμα να αναστραφεί είναι το ερώτημα που πλανάται πάνω από την ομάδα. Το κυριότερο που βλέπουμε στο παρκέ είναι ότι δεν υπάρχει διάθεση και πραγματικά δεν είναι τόσο κακή ομάδα ο Ολυμπιακός ώστε να τα παρατήσει.

Σαφώς η είσοδος στα φετινά playoffs είναι δυσκολότερη από ποτέ. Όμως δεν υπάρχουν ομάδες που θα φύγουν πάρα πολύ μπροστά πλην δυο-τριών το πολύ περιπτώσεων. Οι νίκες θα μοιράζονται και αυτό θα πρέπει να έχουν κατά νου οι ερυθρόλευκοι και να παλέψουν μέσα στο παρκέ -εκεί που κρίνονται τα πάντα -μέχρι τέλους.