(Δεν) Έπαιξε και έχασε – Ο Τζες

Μεγάλο διπλό σωτηρίας για την ομάδα της Λαμίας κόντρα στον Π.Α.Σ. Γιάννινα στο Ζωσιμάδες, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για τη παραμονή. Οι Γιαννιώτες έμειναν μακριά από το καλό τους εαυτό και αναλώθηκαν σε ένα τρόπο παιχνιδιού πέραν του συνηθισμένου για την εφετινή σεζόν.

Το γεγονός πως δεν υπάρχει πλέον βαθμολογικό ενδιαφέρον για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, σε συνδυασμό με την ανάγκη να δώσει ανάσες σε βασικά συστατικά της φετινής ομάδας, είχαν ως αποτέλεσμα την ήττα από τη Λαμία του κ. Γρηγορίου. Ο Αργύρης Γιαννίκης επέλεξε να ξεκουράσει τους Σάλιακα και Παμλίδη στη σημερινή αναμέτρηση, και στα μισά του πρώτου ημιχρόνου αναγκάστηκε να ξεκουράσει και τον Πίρσμαν, ο οποίος έδειξε να ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στους προσαγωγούς.

Σε αντίθεση με τον Π.Α.Σ. η Λαμία πίεσε ψηλά και σε όλο το χώρο του γηπέδου, δυσκολεύοντας έτσι τους γηπεδούχους να κυκλοφορήσουν μπάλα και να βγουν μπροστά. Ενδεικτικό της πίεσης των φιλοξενούμενων είναι πως μόλις στο 3ο λεπτό ο Τσανδάρης μετά από αναστάτωση στην άμυνα του Π.Α.Σ. βρέθηκε μια ανάσα από το να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ο Γιούρι Λοντίγκιν κατέβασε ρολά για άλλη μια φορά στη φετινή σεζόν. Κόντρα λοιπόν στη ροή του αγώνα και συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό ο Π.Α.Σ. ευτύχισε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Μπρένερ. Ο εικοσιδιάχρονος μέσος του Π.Α.Σ. μετά από εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη, βρέθηκε αφύλακτος και σε πλεονεκτική θέση για να πλασάρει τον Επασί για το 1-0.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Λαμία έφτασε στην ισοφάριση με τον Τζανετόπουλο. Ο εξαιρετικός σήμερα Ντέλετιτσ, εκτέλεσε φάουλ έξω από τη περιοχή του Π.Α.Σ. και ο Τζανετόπουλος νικώντας τον Εραμούσμπε έγραψε το 1-1. Ο ίδιος παίκτης ωστόσο έλειψε να αποβεί μοιραίος για την ομάδα του, όταν στην επόμενη κιόλας φάση επιχείρησε να διώξει μετά από γέμισμα του Καρτάλη, στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Επασί. Ο Π.Α.Σ. συνέχισε να μη μπορεί να αναπτυχθεί χάνοντας τη πλειοψηφία από τις μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.  Στο 73 λεπτό σε ο Ντέλετιτσ εκμεταλλεύτηκε τη κεφαλιά του Καραμάνου στο χώρο του κέντρου και έφυγε στη πλάτη του Παντελάκη πλασάροντας τον Λοντίγκιν, ωστόσο το δοκάρι καθυστέρησε την ολική και άξια ανατροπή για τους φιλοξενούμενους.  Στο 82ο λεπτό ο Βασιλακάκης θα κερδίσει άλλη μια μονομαχία στο χώρο του κέντρου του Π.Α.Σ., θα βρει τον αφύλακτο Ντελετιτσ, και αυτή τη φορά θα εκτελέσει σωστά για το 1-2 για τους φιλοξενούμενους.

Κακή εμφάνιση η σημερινή του Π.Α.Σ. ο οποίος καλείται να ξεχάσει προσωρινά τις εξελίξεις στη διοργάνωση του κυπέλλου, και να ανασυνταχθεί ενόψει της συνέχειας των play out. Τόσο η κόπωση όσο και η έλλειψη βαθμολογικού κινήτρου έφεραν το σημερινό αποτέλεσμα και πλέον καλείται η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.