Δίκαιο το Χ στο derby στο Λίβερπουλ.. Σωτήρης Βάζελος

Η φορμαρισμένη Εβερτον υποδέχτηκε χθες την Λίβερπουλ στο derby της πόλης.Δεν ξέρω τελικά εάν το Λίβερπουλ πήρε φωτιά όπως είπε ο Χόρχε την Παρασκευη αλλά το τελικό 2-2 είναι πέρα για πέρα δίκαιο.
Πάνω κάτω η μπάλα στο πρώτο μέρος με τους κόκκινους να ανοίγουν νωρίς το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μανέ, αλλά τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν πολύ γρήγορα από κόρνερ με κεφαλιά του Κίν στο 19′. Πολλά λάθη στην άμυνα από την ομάδα του Κλοπ η οποία χωρίς τον Βαν Νταικ θα είναι σαν ελβετικό τυρί.Ο Ολλανδός έφυγε με ρήξη χιαστών από το γήπεδο και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν.
Επίσης ένα άλλο θέμα είναι η επιθετική τριάδα μπροστά εάν ήθελε αλλαγή φέτος το καλοκαίρι.Δεν την βλέπω το ίδιο δεμένη όπως τα προηγούμενα χρόνια.Φυσικά και είναι πιο αργή επειδή τα χρόνια περνούν αλλά και όχι το ίδιο αποτελεσματική.
Στο δεύτερο μέρος οι πρωταθλητές είχαν μια φλύαρη υπεροχή που την αξιοποίησαν χάρη στο γκολ του Σαλάχ αλλά δέχτηκαν την ισοφαρίση στο τελευταίο δεκάλεπτο από κλασικό εγγλέζικο γκολ σέντρα και κεφάλια στα δίχτυα. Έχει πολύ δρόμο ακόμα το πρωτάθλημα για να βγάλουμε τόσο νωρίς συμπεράσματα μάγκες μου.Το θέμα είναι ότι είδαμε μπαλίτσα ακόμα μια φορά…
Υ. Γ. Στο γκολ offside στο τέλος της αναμέτρησης δεν θα μπω στην διαδικασία να σχολιάσω.Ξέρω τι σχόλια θα γραφτούν και από τις δύο μεριές.Ρε μήπως τελικά ο Χόρχε έχει δίκαιο;Να καταργήσουμε την Κουρουμπήλια;