Δικέφαλος {διαστημικός} άλωσε το Καραϊσκάκης… ΡΟΣΤΟΦ004

Αυτόν τον ΠΑΟΚ θέλουμε να βλέπουμε, να πρεσάρει, να φτιάχνει ωραίο παιχνίδι και να κερδίζει δικαίως στο τέλος, αφού θα μπορούσε να ναι ακόμα και 1-3 το σκορ, αν έδινε το πέναλντι.

Με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και να φτάνει σε τελική με ένα σουτ του Καντουρί στα 33 μόλις δευτερόλεπτα, ξεκίνησε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο. Οι Ασπρόμαυροι αιφνιδίασαν μάλιστα για τα καλά τους Πειραιώτες στο 8ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαούση ο Παπασταθόπουλος πέτυχε… αυτογκόλ για το 0-1 του Δικεφάλου!

Στο 37ο λεπτό ο Ρέαμπτσιουκ έκανε ωραία σέντρα από αριστερά, ο Κοτάρσκι είχε (ακόμη μία) άστοχη έξοδο, με τον Χάμες Ροντρίγκες να ακολουθεί τη φάση και με εντυπωσιακό άλμα να πιάνει την κεφαλιά για το 1-1 του Ολυμπιακού! Σκορ, με το οποίο έληξε κιόλας το ημίχρονο.

Η υπεροχή του ΠΑΟΚ αποτυπώθηκε λίγο μετά και στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 56′ ο Κουλιεράκης με φοβερή  μπαλιά βρήκε στα δεξιά τον Λύρατζη, ο Έλληνας μπακ άντεξε στο μαρκάρισμα του Αγκιμπού Καμαρά, γύρισε στον Νάρεϊ και ο Γερμανός με καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα ξανά στα δίχτυα του Τζολάκη για το εκ νέου προσπέρασμα του Δικεφάλου με 1-2!

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Δικέφαλο να πανηγυρίζει μια τεράστια από κάθε άποψη νίκη και τον Ολυμπιακό να παραμένει… τραγικός, πολύ πίσω πια στη μάχη του τίτλου και σε μια από τις χειρότερες περιόδους της Ιστορίας του. Έντονη γιούχα απ’ όλο το Καραϊσκάκη!