ΔΙΠΛΟ ΜΕ ΟΠΛΟ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ…DRAZEN

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 77-88

Αποφασισμένος από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό. Είναι από τα παιχνίδια που πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος και να έχεις σωστό πλάνο για 40 αγωνιστικά λεπτά.

Για δεύτερο ματς φέτος μετά από το εντός έδρας με την Βαλένθια , οι πράσινοι είχαν διάρκεια στην απόδοση τους. Δεν άφησαν σε καμία περίπτωση τον Ολυμπιακό να πιστέψει ότι θα μπορούσε να πάρει το ματς με εξαίρεση ίσως στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου που πήγε το παιχνίδι στο καλάθι (59-61).

Αιφνιδίασε ο Παναθηναϊκός με το αρχικό του σχήμα που είχε ψηλά κορμιά και ουσιαστικά έκλεισε τη ρακέτα στον Ολυμπιακό. Πήγε γρήγορα στο +10 με ένα 13-0 σερί και με τις γρήγορες αλλαγές στην άμυνα έβγαλε εκτός παιχνιδιού τον Σλούκα. Ο Σπανούλης ξεμπλόκαρε την ομάδα και ψαλίδισε τη διαφορά ο Ολυμπιακός για να τελειώσει το δεκάλεπτο στο 18-21 υπέρ των πρασίνων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός έξω από τη γραμμή του τρίποντου και ο Παπαπέτρου αρκετά άστοχος στις προσπάθειες του και μάλλον το +3 του Παναθηναϊκού στο ημίχρονο (35-38) δεν καθρεφτίζει τη καλή δουλειά του στο παρκέ. Είχε επτά παραπάνω ριμπάουντ από τον Ολυμπιακό και 6 κλεψίματα αλλά οι ερυθρόλευκοι κυρίως λόγω της περιφερειακής τους άμυνας που κατέληγε σε αιφνιδιασμούς έβρισκαν εύκολους πόντους.

Ίσως η απουσία του Nedovic βοήθησε τον Παναθηναϊκό να παίξει ακόμα πιο σκληρή άμυνα και να φαίνεται κάποια στιγμή ότι παίζει με παίχτη παραπάνω.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Sant Roos με τον Μποχωρίδη κουβαλήσαν επιθετικά τον Παναθηναϊκό με τον Μήτογλου να μπαίνει στο κλίμα του αγώνα. Ο McKissic πάλευε μόνος του στην επίθεση έχοντας ως συμπαραστάτη τον Martin με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να πλησιάσουν στο σκορ. Στο 54-61 υπέρ του Παναθηναϊκού το τρίτο δεκάλεπτο με τα ριμπάουντ να είναι τριπλάσια υπέρ των πρασίνων.

Ενώ ο Παναθηναϊκός είχε ένα χειριστή της μπάλας στο ματς , δεν πίεσαν όσο έπρεπε οι γηπεδούχοι αφήνοντας τον Παναθηναϊκό να αποκτά αυτοπεποίθηση και στο επιθετικό κομμάτι. Στο φινάλε προσπάθησε ο Σλούκας να γυρίσει το ματς αλλά πλέον οι πράσινοι είχαν αποκτήσει το momentum του αγώνα και έφτασαν δίκαια στο +11 και στο τελικό 77-88.

Στα στατιστικά του αγώνα , ο Παναθηναϊκός ενώ είναι η χειρότερη ομάδα στη διοργάνωση σε ποσοστό στις ελευθέρες βολές με 75,3% τελείωσε το ματς με 25/25. Μάζεψε 39 ριμπάουντ εκ των οποίων 16 επιθετικά. Είδε τον Sant Roos να έχει 20 πόντους με 4/6 τρίποντα και τον Μποχωρίδη 15 πόντους και εξαιρετικό διάβασμα του ματς. Μήτογλου & White βοήθησαν επιθετικά με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Για τον Ολυμπιακό ο McKissic είχε 20 πόντους , ο Martin 11 με τον Σλόυκα να μένει μακριά από τον καλό του εαυτό και να τελειώνει με 9.

Στο 11-13 ο Ολυμπιακός με την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του , που λόγω και της βαρύτητας ενός ντέρμπι ίσως τον ρίξει ψυχολογικά στο κυνήγι της εισόδου στην 8αδα. Παιχνίδια υπάρχουν αρκεί να δείξει το καλό του πρόσωπο. Διαθέτει την ομάδα να κλέψει τελευταία στιγμή το εισιτήριο των playoffs. Σήμερα φάνηκε η απουσία του Βεζένκοφ αλλά και του Παπανικολάου.

Στο 9-14 ο Παναθηναϊκός που πέτυχε τη νίκη της χρονιάς για αυτόν και πήρε μια ανάσα για τη συνέχεια και ξέχασε μάλλον γρήγορα την εντός έδρας ήττα στη Basket League από τον Προμηθέα.