Διπλό ψυχολογίας ΑΕΚ λέω και κλαίω

Στην Κρήτη δοκιμάστηκε η ομάδα μας σήμερα. Πολύ δύσκολο ματς,αν σκεφτείς ότι ο ΟΦΗ είχε την πίεση να πάρει βαθμούς γιατί έχει συνεχόμενες ήττες, αλλά και η Ένωση με τα δικά της ζητήματα ήθελε την νίκη για να ανέβει πάλι στην 2η θέση.

Πρώτη αξιόλογη φάση για τους Κρητικούς ήταν στο 12′ σε σουτ του Στάικου και ωραία απόκρουση του Αθανασιάδη. Στο 15ο λεπτό ο Ανσαριφαντ έχασε τετ α τετ με την ΑΕΚ να χάνει την ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ. Μέτριο παιχνίδι και δυνατό, όπως το περιμέναμε χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό μέχρι να 43′ όπου από κόρνερ και κεφάλια του Σακχοφ η ΑΕΚ έκανε το 0-1. Πολύ καλό το σημείο που πέτυχε το γκολ, λίγο πριν τελειώσει το 1ο ημίχρονο.

Ξεκινώντας το 2ο ημίχρονο, ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά, πίεσε και στο 49′ από εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Αθανασιάδη να κάνει άλλη μια εξαιρετική απόκρουση και να κρατησει το μηδέν στην άμυνα του. Στο 61′ μετά από ωραία κίνηση των παικτών της ΑΕΚ, ο Αλμπάνης σε πάσα του κόντραρε η μπάλα πήγε να βάλει αυτογκόλ όπου ο Βάτερμαν έσωσε το 0-2.

Πολύ ωραίος συνδυασμός με τον Ολιβέιρα να πασάρει στον Τάνκοβιτς και ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 0-2 για την Ενωση στο 71ο λεπτό. . Πλέον τα πράγματα δύσκολα να αλλάξουν και η ΑΕΚ να χάσει την νίκη, βέβαια έχω δει πολλά στο ποδόσφαιρο, οπότε ας μην προτρέχουμε… Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα οι φιλοξενουμενοι κράτησαν τον ρυθμό και προσπαθούσαν και για 3ο τέρμα, σε σχέση με τον ΟΦΗ όπου φαίνεται να έχει αποδεχτεί την σημερινή ήττα του. Τέλος παιχνιδιού με την Ένωση να επιστρέφει στις νίκες και συγχρόνως να ανεβαίνει πάλι στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Εβγαλη ενέργεια, πάθος και κίνηση από όλους τους παίκτες της και έδειξε ότι αδικεί τον εαυτό της με τις απώλειες που έχει στο φετινό πρωτάθλημα. Τα κενά υπάρχουν και είναι τρανταχτά αλλά η ομάδα έχει αρκετούς παίκτες με ποιότητα που πρέπει να πάρουν στις πλάτες τους την ομάδα.

Επόμενο εμπόδιο ο Απόλλων, την Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου, στο επαναληπτικό αγώνα Κυπέλλου όπου η ομάδα μας έχει και το 2-0 υπέρ της από τον 1ο αγώνα.