ΔΙΠΛΟ ΣΤΗ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ-ΜΑΕΣΤΡΟΣ Ο ΣΛΟΥΚΑΣ…DRAZEN

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 88-96

Σήμερα ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε το καλύτερο του παιχνίδι στην σεζόν και έφυγε από την Βαρκελώνη με μια νίκη που δεν θα καταφέρουν να πάρουν πολλές ομάδες. Ηγετική εμφάνιση Σλούκα έκανε τα πάντα στο παρκέ  , αγωνίστηκε 33 λεπτά και το κυριότερο έδειξε επιτέλους τα αγωνιστικά στοιχεία για τα οποία αποκτήθηκε.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο ματς , προηγήθηκε με 12-0 και άφησε για περίπου 4 λεπτά την Μπαρτσελόνα χωρίς πόντο στην επίθεση. Το αμυντικό σχήμα που επέλεξε ο Μπαρτζώκας στην πρώτη περίοδο βγήκε , ο Ολυμπιακός δέχτηκε μόλις 17 πόντους και με 5/5 τρίποντα στην αρχή του παιχνιδιού πήρε κεφάλι στο σκορ. Πολύ καλός στο διάστημα αυτό ο Jenkins , περιόρισε την επικίνδυνη περιφέρεια των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ισορρόπησε το ματς η Μπαρτσελόνα και βρήκε λύσεις κυρίως από τον Davies επιθετικά αλλά και τον Hanga. Μάλιστα ο τελευταίος ανέλαβε και την οργάνωση του παιχνιδιού των γηπεδούχων. Οι 30 πόντοι που δέχτηκαν οι ερυθρόλευκοι είχε ως συνέπεια να πέσει η διαφορά στο -4 στο ημίχρονο (47-51).

Όμως στην επίθεση ήταν το ίδιο εξαιρετικός ο Ολυμπιακός και έβρισκε λύσεις κυρίως από τον MacKissic στο ανοικτό γήπεδο αλλά και από τον Ζαν Σαρλ. Κυρίαρχος στην ρακέτα ο Martin τελείωνε εύκολα τις φάσεις και η συνεργασία του με τον Σλούκα -και όχι μόνο- ήταν εξαιρετική. Το διάστημα όπου ο Σλούκας κάθισε στον πάγκο ήταν και εκείνο που η Μπαρτσελόνα μείωσε την διαφορά και έφτασε κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο , ο Ολυμπιακός μπήκε το ίδιο δυνατά , η Μπαρτσελόνα έμεινε περίπου 3 λεπτά χωρίς καλάθι και οι ερυθρόλευκοι έχτισαν εκ νέου διψήφια διαφορά πόντων. Μάλιστα τα πρώτα πεντέμισι λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν σημειώσει  ένα -σκοτωμένο- τρίποντο με τον Hanga. Κομβικό σημείο του παιχνιδιού όταν μείωσε η Μπαρτσελόνα στο 50-55 , με ένα επιμέρους 8- 0 σερί ο Ολυμπιακός έδειξε ότι σήμερα είχε έρθει για την νίκη.

Ο Σλούκας χρειάστηκε ανάσες  και ο MacKissic ανέλαβε για λίγο την οργάνωση του παιχνιδιού καθώς η Μπαρτσελόνα άπλωσε την άμυνα της σε όλο το γήπεδο. Έκανε δυο παιδικά λάθη και οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο. Όμως πήρε την προσωπική του ρεβάνς με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά και πάλι τον Ολυμπιακό με μικρή διαφορά. Ο Χάρισον ενώ φάνηκε ανέτοιμος στο πρώτο ημίχρονο στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα βοήθησε αμυντικά με 3 κλεψίματα και ένα δικό του γκολ φάουλ ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπερ των ερυθρολεύκων.

Ο Martin έπαιξε τρομερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Davies και σταμάτησε την μοναδική απειλή κάτω από την ρακέτα που είχε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι. Τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, Ο μαέστρος Σλούκας είχε 15 πόντους , 10 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Καλό παιχνίδι και από τον MacKissic με 16 πόντους και 4 ασίστ. Πολύτιμοι οι Παπανικολάου και Βεζένκοφ σε άμυνα και επίθεση.

Συμπερασματικά ο Ολυμπιακός πέτυχε διπλή νίκη όχι μόνο λόγω αποτελέσματος αλλά και της εμφάνισης. Έλυσε τα επιθετικά προβλήματα που είχε στα προηγούμενα παιχνίδια και μάλιστα άγγιξε τους 100 πόντους στην επίθεση σήμερα. Πλέον πρέπει να μπουν οι βάσεις από το σημερινό αποτέλεσμα για την δύσκολή συνέχεια του φετινού μαραθωνίου. Το ρεκόρ στο 6-5 για τους ερυθρολεύκους. Θα το πω ακόμα μια φορά πως ο Ολυμπιακός είναι ομάδα 8αδας.