Διπρόσωπη κι’ ωραία ..! Ο Τίγρης

Η ΑΕΚ στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ είχε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο κατέβηκε με σύστημα 3 5 2 το οποίο σε συνδυασμό με την έλλειψη σέντερ φορ αποδείχθηκε ανεπιτυχές καθόσον επιθετικά ήταν ανεπαρκής και βρέθηκε στο πρώτο ημίωρο να αμύνεται συνεχώς, έχοντας να αντιμετωπίσει δύο γρήγορους επιθετικούς ήτοι τους Λημνιό και Σφιντέφκι οι οποίοι ετροφοδοτούντο επιτυχώς από τη μεσαία γραμμή με επικεφαλής τον Μπίσεβαρ.

Με δεδομένη τη συνεχή επιθετικότητα ο ΠΑΟΚ μετά από ασίστ του Λήμνου στον αμαρκάριστο Σφιντέφκι άνοιξε το σκορ και εξέθεσε συνολικά την άμυνα της ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αιφνιδιάζει την άμυνα της ΑΕΚ με μπαλιές στη πλάτη των αμυντικών και με τους γρήγορους επιθετικούς δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες με αποτέλεσμα μετά από σέντρα και ανεπιτυχή έξοδο του Μπάρκα, ο Σφιντέφκι από πλάγια αριστερά στη μικρή περιοχή προ κενής εστίας να στείλει τη μπάλα άουτ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπακάλη το οποίο ο Μπίσεβαρ κτύπησε στέλνωντας τη μπάλα στο κάθετο δεξιό δοκάρι και έτσι η ΑΕΚ γλύτωσε το 2 0

Βλέποντας ο Κωστένογλου ότι το σύστημα δεν απέδιδε το άλλαξε σε 4 3 2 1 και αμέσως ισορροπίσε το παιχνίδι και άρχισε η ΑΕΚ να ανεβαίνει επιθετικά και μετά από συνδυασμό ο Αλμπάνης εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κωστένογλου άλλαξε τον Αλμπάνη ο οποίος δεν προσέφερε πολλά πράγματα προφανώς λόγω συστήματος με το Γιακουμάκη και τον Παουλινιο με το Ντελεβιτς.

Οι αλλαγές αυτές ήταν επιτυχείς και ειδικότερα του Γιακουμάκη ο οποίος δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ η οποία μέχρι εκείνη τη στιγμή έπαιζε ανενόχλητη. Ετσι η ΑΕΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ. Πράγματι στα μέσα του 2ου ημιχρόνου μετά από φάουλ του Λιβάγια, ο προωθημένος Τσιγκρίνσκι πέτυχε την ισοφάριση.

Και ενώ η ΑΕΚ είχε πάρει τα ηνία του αγώνα ήταν θέμα χρόνου η επίτευξη και δεύτερου γκολ, σε μια αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ και πάλι με τους Λημνιό και Σφιντέφκι πέτυχε δεύτερο γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα παγώνοντας το ΟΑΚΑ. Παρόλα αυτά οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν την επιθετική δραστηριότητα και σε κτύπημα κόρνερ ο Γιακουμάκης έπιασε κεφάλια και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα πάνω στη γραμμή και υπό αμφισβήτηση αν μπάλα είχε περάσει τη γραμμή ή όχι, ο Zίβκο απέκρουσε και ο Μανταλος την έστειλε στα δίχτυα.

Το γκολ όμως ακυρώθηκε παρότι υπήρχε αμφιβολία ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή, στην απόκρουση του τερματοφύλακα αλλά και από το γεγονός ότι Μάνταλος καλυπτόταν από αμυντικό του ΠΑΟΚ. Η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται  στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετά από συνδυασμό των Γιακουμάκη και Μάνταλου με ωραίο γύρισμα του τελευταίου μέσα στη περιοχή, ο Ντελεβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα γράφωντας το 2-2.

Στη συνέχεια και δύο ομάδες κυνήγησαν το τρίτο γκολ και τη νίκη αλλά παρέμεινε το ισόπαλο αποτέλεσμα παρότι ο ΠΑΟΚ είχε δύο επικίνδυνα σουτ τα οποία εξουδετέρωσε ο Μπάρκας δείχνοντας τη μεγάλη κλάση του

Όπως είπα και στην αρχή η ΑΕΚ είχε δύο πρόσωπα .Ένα κακό στο πρώτο ημίχρονο και ένα καλό στο δεύτερο. Ολοι οι παίκτες της στο δεύτερο ημίχρονο ήταν διακριθέντες, η δε συμετοχή του Γιακουμάκη ήταν πολύ μεγάλη κι’ αυτό διότι αφ’ ενός απασχολούσε τα σέντερ Μπακ και μάρκαρε ασταμάτητα, αφ’ ετέρου δεχόταν τη μπάλα και την έσπαζε σε συμπαίκτες του και από μια τέτοια γρήγορη μπαλιά του προς το Μάνταλο ήρθε το δεύτερο γκολ.

Αξίζει λοιπόν να προσεχθεί περισσότερο και πιστεύω ότι εάν ο προπονητής του τον εμπιστευθεί θα γίνει ένα πολύ καλό σέντερ φορ γιατί και δύναμη έχει και τεχνική κατάρτιση με  καλό άλμα και ομαδικό πνεύμα. Τελειώνοντας θέλω να επισημάνω ότι ήταν λάθος του διαιτητή και του Varista Σιδηροπούλου η επίκληση του βαρ στο δεύτερο γκολ της ΑΕΚ για δήθεν φάουλ σε βάρος της ΑΕΚ στο κέντρο του γηπέδου, ενώ κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται. Αν κάποιος αδικήθηκε από τη διαιτησία αυτή είναι η ΑΕΚ ως προς το ακυρωθεί γκολ.