Δύσκολη Νίκη για τους Νερατζούρι στο Μεάτσα….

Στο Τζουζέπε Μεάτσα για την 3η αγωνιστική του έκτου ομίλου είχαμε την σπουδαία αναμέτρηση μεταξύ της Ίντερ και της Μπορούσια Ντόρτμουντ. Ο Κόντε κατέβασε τους Νερατζούρι στο γρασίδι με  3-1-4-2 με τους Λουκάκου και Μαρτινες να συγκροτούν το επιθετικό δίδυμο,,
ενώ ο Φάβρ ακολούθησε το παραδοσιακό 4-4-2 για τους Γερμανούς.Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η μπάλα γύρναγε στο χώρο του κέντρου με τον Γιάννη να φοβάται το θεριό και το θεριό το Γιάννη.
Η ομάδα του Μιλάνου είχε κοντά τις γραμμές και δεν θα ήταν υπερβολικό να πούμε ότι έπεφταν 4 και 5 παίχτες πάνω σε κάθε παίχτη της αντίπαλης ομάδας.Η αμυντική γραμμή των Ιταλών λες και ήταν δεμένη με σχοινί όλοι μαζί μια γραμμή σαν να ήταν στρατιώτες σε παρέλαση.
Ο Μπρόζοβιτς προσπαθούσε να δημιουργήσει παιχνίδι στην πλάτη των αμυντικών των Βεστφαλών χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία.

Στο 22′ το 1-0 είναι γεγονός.Μετά από μπαλιά μαχαίρια στην καρδιά της άμυνας των κίτρινων του Ντε Βραι,ο Λαουτάρο Μαρτίνες με άψογο κοντρόλ στην κίνηση και πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Το VAR δεν έδειξε οφσάιντ και οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ.Στο 31’ο Βιτσελ είχε ένα σουτ από μακρυά πραγματοποιώντας την πρώτη τελική προσπάθεια προς την αντίπαλη εστία για την ομάδα του.Εξαιρετικός ο Καντρέβα με τις πλαγιοκοπήσεις που έκανε αλλά και τις στοχευμένες σεντρες στην μεγάλη περιοχή για τους επιθετικούς.
Ο Γοδίν δάγκωνε στην άμυνα και ο Κόντε άφησε την μπάλα στους αντιπάλους να κάνουν παιχνίδι,να έχουν κατοχή άνω του 60% αλλά το ταμπλό να γράφει 1-0 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος αλλά με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ταχύτητα και να δείχνουν διάθεση να γυρίσουν το παιχνίδι. Είχαν σπουδαία διπλή φάση με τον Σάντσο στο 75’και πίεζαν διαρκώς. Στο 80′ η Ίντερ κέρδισε πέναλτι αλλά ο σκόρερ Μαρτίνες το έχασε και το ματς βρισκόταν σε τεντωμένο σχοινί στα τελευταία λεπτά.
Η μπάλα πάνω κάτω και ο Καντρέβα λίγο πριν τα στερνά του παιχνιδιού σε αντεπίθεση έκανε το 2-0,με τον Κόντε να πανηγυρίζει έξαλλα,την Ίντερ να παίρνει μια σπουδαία νίκη ενώ ταυτόχρονα έπιασε τους Γερμανούς στην δεύτερη θέση του ομίλου με 4 βαθμούς και να δίνουν ραντεβού στην κοιλάδα του Ρούρ την επόμενη αγωνιστική.