Έχει τον πρώτο λόγο. ΆΡΣΕΝΑΛ- ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 3-1

Ντιακαμπί 11,0 Λακαζέτ 18, 26.

Φουριόζα μπήκε η Βαλένθια καί έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα αιφνιδιάζοντας την Άρσεναλ μόλις στο 11 άνοιξε το σκορ με τόν δαιμόνιο Ντιακαμπί. Συνέχισε για λίγο τόν ξέφρενο ρυθμό απέναντι σε μία Άρσεναλ που αιφνιδιαστηκε. Όλα αυτό κράτησε μόνο μέχρι τό 15 λεπτό. Η Άρσεναλ κλέβει μπάλα βγαίνει ταχύτατα στην κόντρα καί μόλις στο 18′ ο Λακαζετ ισοφάρισε. Η Βαλένθια χάνεται από τό ματς καί η Άρσεναλ πάλι με τόν Λακαζετ στο 26″ κάνει το 2-1. Ανατροπή στα γρήγορα καί τό ματς ολοκληροτικα πάει για αυτό το πρώτο ημίχρονο στην Άρσεναλ πού κυνηγάει καί τρίτο γκολ για να τελειώσει τούς Ισπανούς. Χάνει καλές ευκαιρίες καί έτσι πάμε με αυτό το σκορ στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Μονόλογος για την Άρσεναλ πού μπαίνει δυνατά καί στο δεύτερο ημίχρονο απίστευτες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ χάνονται από τούς γηπεδούχους. Η Βαλένθια δεν έχει δυνάμεις καί αυτό φαίνεται. Μετά το 70′ λεπτό πήρε λίγα μέτρα η Βαλένθια έκανε καί δυο καλές φάσεις για να φέρει το ματς στα ίσα αλλά ως εκεί. Στο 90′ λεπτό ο Ομπαμεγιανκ δεν συγχωρεί αυτή την φορά εκτελεί καί 3-1. Σαφώς ένα πολύ καλύτερο σκορ . Τέλος αγώνα καί η Άρσεναλ παίρνει προβάδισμα στην πρόκριση , για τόν επαναληπτικό.