Έδειξε χαρακτήρα, έφυγε νικητής – Ο Τζες

Μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση, ο Π.Α.Σ. Γιάννινα δραπέτευσε από το ΟΑΚΑ με το διπλό κόντρα σε μια μέτρια ΑΕΚ. Η ένωση έμεινε μακριά από τις τελευταίες καλές της εμφανίσεις, με τους παίκτες κλειδιά της ομάδας να μη μπορούν να την οδηγήσουν στη νίκη .Τρεις βαθμοί χρυσάφι για τον Π.Α.Σ, που γέμισαν ανακούφιση, και αισιοδοξία τόσο τους παίκτες όσο και το κόσμο της ομάδας.

Η ομάδα των Ιωαννίνων ξεκίνησε με επιθετική διάθεση, και μόλις στο 8ο λεπτό ο Μπρένερ απείλησε με δυνατό σουτ, το οποίο σταμάτησε ο Αθανασιάδης. Η συνέχεια είχε δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου με τις δύο ομάδες να αναζητούν τη κατάλληλη ευκαιρία να χτυπήσουν. Στο 30ο λεπτό ο Παντελάκης, σε μια ανύποπτη φάση, κέρδισε το πέναλτι από τον απρόσεκτο Ινσούα, και έτσι ο Κρίζμαν έγραψε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Χιμένεθ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Μάνταλο, Λόπεζ, και Ανσαριφάρντ, ελπίζοντας να ενεργοποιηθεί επιθετικά η ομάδα του και να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Η ένωση το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει δύο φορές, με τους Μάνταλο και Ολιβέιρα να τραντάζουν τα δοκάρια του Λοντίγκιν, στο 50ο και 64ο λεπτό αντίστοιχα.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, έκλεισε όλους τους χώρους, και επιδίωκε να χτυπήσει στη κόντρα όταν της δινόταν η ευκαιρία. Ο Π.Α.Σ. προειδοποίησε στο 74ο λεπτό με τον Λεό, ο οποίος σε τετ α τετ, κόπηκε από τον Αθανασιάδη. Στο 84ο λεπτό όμως, πάλι με πρωταγωνιστή το Λεό, οι ηπειρώτες έγραψαν το 0-2, και σφράγισαν το πολύτιμο τρίποντο, αποβάλλοντας έτσι όχι μόνο άγχος, αλλά και τη «κατάρα» που τους θέλει να δέχονται ανατροπές σε, φαινομενικά πάντα, δικά του παιχνίδια.

Πολύ καλή εμφάνιση είχαμε από τους Πίρσμαν και Καρτάλη, οι οποίοι «έσβησαν» ένα από τα καλύτερα εξτρέμ τους πρωταθλήματος, τον Γκαρσία. Πολύ καλή η αμυντική λειτουργία επίσης των Παντελάκη και Κάργα, οι οποίοι ύψωσαν τοίχοι μπροστά από τα δίχτυα του Λοντίγκιν. Κέρδος για την ομάδα του Π.Α.Σ. αποτελούν και οι Λιάσος και Οικονομόπουλος. Πρόκειται για τους «πιτσιρικάδες» της νέας ομάδας του Π.Α.Σ. και φυσικά δείχνουν ότι μπορεί να βασίζεται πάνω τους ο Ελληνογερμανός προπονητής.

Επόμενο παιχνίδι τη Κυριακή με τον Ατρόμητο, στο «γήπεδο» των Ζωσιμάδων. Εύχομαι να παρουσιαστεί η ομάδα με την ίδια σοβαρότητα, και να κάνει ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία.