Έδειξε το καλό του πρόσωπο! |Jago1914!

Ο ΑΡΗΣ πήρε έναν από τους τρεις τελικούς όπως τους έχει χαρακτηρίσει και ο Μπουργος και κρατάει στα χέρια την τυχη του για την έξοδο του στην Ευρώπη.

Ένα παιχνίδι που πάνω κάτω η εικόνα θυμησε και το παιχνίδι της κανονικής διάρκειας στην έδρα του δικεφάλου. Η ομάδα του Μπουργος φάνηκε πιο συγκέντρωμενη σε αυτό που ζητούσε στο γήπεδο. Ο ΑΡΗΣ είχε την κατοχη της μπάλας στα πρώτα λεπτά του παιχνδιου, όμως αυτό άλλαξε στην συνέχεια με τους κιτρινομαυρους να δίνουν την κατοχή χωρίς όμως να αφήνουν να δημιουργηθεί κάποια φάση στα καρέ τους. Στην κόντρα βέβαια ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι βγάζοντας κάποιες καλές φάσεις που όμως δεν κατέληξαν σε κάποια ουσιαστική τελική με αποκορύφωμα το λάθος άνοιγμα της μπάλας από τον Καμάρα όταν βρέθηκε μόνος απέναντι από  τον Πασχαλακη, μετά από εκπληκτική πάσα του Μπερτογλιο. Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες στο μηδέν.

Το δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν παρόμοια με τον ΑΡΗ να είναι η ομάδα που έδειχνε ότι με κάποιο τρόπο θα βρει το γκολ και πάρει το τρίποντο. Με εξαίρεση μια ανεξήγητη αντίδραση του Μουργκ όταν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, οι γηπεδούχοι δεν παρουσίασαν απολύτως τπτ επιθετικά. Έτσι στο 63ο λεπτό μετά από ωραία ασίστ του Μαντσίνι αυτήν την φορά, ο Καμάρα δεν έκανε ξανά το ίδιο λάθος, κατέβασε υποδειγματικα περνοντας και το εμπόδιο του Ινγκανσον και πλάσαρε ιδανικά τον ανήμπορο να αντιδράσει Πασχαλακη. Λίγο πριν το φινάλε ο Καμάρα λίγο έλλειψε να βάλει το γκολ της χρονιάς ξεκινώντας μια κούρσα σχεδόν από το κέντρο περνοντας όποιον έβρισκε μπροστά του, αλλά τελευταία στιγμή κόπηκε πριν δοκιμάσει να εκτελέσει το σουτ.

Σίγουρα παίχτης του αγώνα ο σκορερ των κιτρινομαυρων όπου έδειχνε ανίκητος σε όλες τις μονομαχίες με τους αντιπάλους αμυντικούς. Γενικά οι παίχτες των φιλοξενούμενων είχαν καλή αποδοση στο σύνολο, αλλά σίγουρα θα πρέπει να σταθούμε τόσο στην παρουσία του Μπερτογλιο μετά από καιρό στην ενδεκάδα κάνοντας επιτέλους ένα καλό παιχνίδι, όπως και η σταθερά καλή παρουσία του Κουεστα σε όλο το ματς όπως και σε ολόκληρη την σεζόν.

Ο ΑΡΗΣ σίγουρα ήταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο το παιχνίδι για την ουσία, αλλά ποτέ μια ήττα και μάλιστα εντός έδρας μέσα στην ίδια σεζόν δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή από τον αιώνιο αντίπαλο. Αυτό φάνηκε μάλιστα από τις αντιδράσεις του κόσμου στο τέλος του παιχιδιου,οπου δεν είχαν καμμια σχέση με την ήπια αποχώρηση του κόσμου του δικεφάλου μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό ο οποίος μάλιστα πανηγύρισε και την κατάκτηση του πρωταθλήματος και μαθηματικά στην Τούμπα. Να θυμήσουμε και στο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας είχε γίνει διακοπή μετά το 0-1  των κιτρινομαυρων.

Η επόμενη μέρα βρίσκει τον ΑΡΗ να δίνει τον τελικό των τελικών, υποδεχομενος την ΑΕΚ, όπου με νίκη εξασφαλίζει και μαθηματικά ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ακόμα και με ισοπαλία θα κρατάει την τύχη στα χέρια του στον τελευταίο αγώνα με τον ΠΑΣ, αλλά σίγουρα δεν θα ήθελε να φτάσει σε ένα τελευταίο αγώνα με έναν αντίπαλο που έχει υποστεί δύο οδυνηρές ήττες. Οπότε η νίκη στο παιχνίδι με την ΑΕΚ σε ένα φλεγόμενο από ότι προμηνύεται Κλεάνθης Βικελιδης θα είναι το ιδανικό για την ομάδα του Μπουργος  ώστε να σωθεί ότι σώζεται από την φετινή χρονιά.