Έγκλημα και τιμωρία !! Σωτήρης Βάζελος

Πως και πως περιμέναμε χθες το βράδυ τον επαναληπτικό ανάμεσα στην Λίβερπουλ και την Ατλέτικο Μαδρίτης. Από την μία για να ξεφύγουμε από την δύσκολη κατάσταση που βιώνουμε όλοι μας τις τελευταίες μέρες λόγω κορονοϊού και από την άλλη για να δούμε εάν ο Κλόπ έβαλε γκάζια στους παίχτες του διότι από τότε που μπήκε το 2020 παρουσίαζαν παρατεταμένη αγωνιστική κάμψη.
Από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό της κανονικής διαρκείας του αγώνα η ομάδα του λιμανιού είχε κυριολεκτικά βάλει στα σχοινιά τους φιλοξενούμενους. Η μία φάση πίσω από την άλλη για τους γηπεδούχους, τεράστιες χαμένες ευκαιρίες που είτε τις σταματάγε ο Όμπλακ με τις αποκρούσεις που έκανε, είτε μπροστά στο τέρμα οι παίχτες του Γερμανού τεχνικού ήταν άστοχοι στις 26 τελικές προσπάθειες που πραγματοποίησαν για γκολ στην κανονική διάρκεια.
Ο Βαϊνάλντουμ στο 43′ έγραψε στα matrix το 1-0 όπου έμελλε να στείλει το ματς στην παράταση καθώς όπως εξελισσόταν ο αγώνας αυτός ήταν ο σκοπός του Σιμεόνε και των παιχτών του.
Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά,έκανε γρήγορα το 2-0 με τον Φιρμίνο στο 93’ και κάπου εκεί όλοι πίστεψαν ότι ήρθε το τέλος με την εικόνα που παρουσίαζαν μέχρι εκείνη την στιγμή οι δύο ομάδες.Αλλά στο ποδόσφαιρο ποτέ μην λες ποτέ και ο Τσόλο με το αντιποδόσφαιρο που έπαιξε χθες βράδυ χτύπησε στην κόντρα σαν κόμπρα γύρισε το ματς και έφυγε με την νίκη.
Ο Γιορέντε σκόραρε εις διπλούν στο 97′ και στο 105′ ενώ ο Μοράτα έγραψε το τελικό 2-3 στις καθυστερήσεις με τους Ροχιμπλάνκος να κάνουν μια επική ανατροπή πέρα από κάθε λογική και να σοκάρουν τον ποδοσφαιρικό πλανήτη με αυτή την τεράστια πρόκριση.Η μπάλα τιμωρεί και η αλήθεια είναι ότι όλοι είπαν κάποια στιγμή όταν χάνεις ευκαιρίες στο τέλος χάνεις το ματς.
Σαφώς και είναι αποτυχία για την πρωταθλήτρια Ευρώπης ο αποκλεισμός από αυτή την ομάδα που όσο μέταλλο και εάν διαθέτει δεν έχει την ίδια ποιότητα με το παρελθόν. Οι Ισπανοί φάνηκαν σκληρό καρύδι για ακόμα μια φορά και τώρα με ανεβασμένη ψυχολογία βλέπουν πιο κοντα το τελικό της Κωνσταντινούπολης.