“Έκλεψε” το βαθμό και συνεχίζει αήττητος! | Ο Τζες

Μεγάλος βαθμός για τον ΠΑΣ Γιάννινα σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, κόντρα στον Ατρόμητο. Σε δύο ημίχρονα η ομάδα του κυρίου Μεταξά, έδειξε δύο διαφορετικά πρόσωπα, και με τις πινελιές που προστέθηκαν από τον πάγκο, οι ηπειρώτες βελτίωσαν την εικόνα τους αποσπώντας το βαθμό της ισοπαλίας.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε έναν νωχελικό, άνευρο και άναρχο στο παιχνίδι του ΠΑΣ, σε αντίθεση με την ομάδα του κ. Παράσχου οπού από τα πρώτα λεπτά θέλησε να τρέξει τους φιλοξενούμενους και να πετύχει το γρήγορο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος. Το γκολ για τον Ατρόμητο ήρθε νωρίς και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό μετά από ένα παιδαριώδες λάθος του Πίρσμαν, ο οποίος θέλοντας να γυρίσει τη μπάλα στον Λοντίγκιν, έδωσε μια εξαιρετική ασίστ στον Κλωναρίδη για το 1-0. Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΣ όχι μόνο δεν έβγαλε αντίδραση αλλά έδειχνε εντελώς διαφορετική εικόνα από αυτή που μας προσέφερε στις προηγούμενες αναμετρήσεις. Οι παίκτες του κ. Μεταξά περιορίστηκαν σε ένα παράλληλο ποδόσφαιρο μεταξύ των αμυντικών, και από εκεί και ύστερα αναζητούσαν τη τύχη τους με κακές μεταβιβάσεις και γεμίσματα… στο άγνωστο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι προσθήκες των Λώλη και Μπρένερ έδωσαν τρεξίματα στην ομάδα του ΠΑΣ και περιόρισαν για μεγάλο διάστημα τους παίκτες του Ατρομήτου στο μισό γήπεδο. Παρά τις ελλείψεις που μετρούσε ο Ηρακλής Μεταξάς η νίκη ήρθε από τις δικές του αλχημείες.  Η προσθήκη του Παντελάκη στον αγώνα και ειδικά στην επίθεση(!) του ΠΑΣ, σίγουρα προκάλεσε σε όλους μας εντύπωση. Ωστόσο ήταν ο παίκτης κλειδί που στο 90ο λεπτό με μια εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Μίνα ο οποίος σέρβιρε στον Μορέιρα για το 1-1 παγώνοντας το στάδιο του Περιστερίου.

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο ΠΑΣ, με σοβαρές απουσίες, αλλά και πολλούς παίκτες σε κακή μέρα κατάφερε να αποδράσει με τον βαθμό της ισοπαλίας, δικαιώνοντας όσους τον χαρακτηρίζουν ως μία σκληροτράχηλη και δυσκολοκατάβλητη ομάδα. Ακολουθεί η διακοπή για τις υποχρεώσεις της εθνικής μας ομάδας, και σίγουρα για τον ΠΑΣ έρχεται στο κατάλληλο σημείο ώστε να γυρίσουν οι απόντες και η ομάδα να ανασυνταχθεί για την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό. Δύσκολο παιχνίδι με ξεκάθαρο αουτσάιντερ τον ΠΑΣ αλλά… μπάλα είναι και γυρίζει.