Ελ Αραμπί- ΑΕΚ σημειώσατε άσσο….ΑΕΚ λέω και κλαίω

Η χρονιά ξεκίνησε με το ντέρμπι Ολυμπιακός- ΑΕΚ… Ήταν δεδομένο ότι μεγάλο φαβορί ήταν ο γηπεδούχος Ολυμπιακός. Η παραγωγικότητα και η αποτελεσματικότητα του Ελ Αραμπι φάνηκε για άλλη μια φορά όπου στις 2 πρώτες τελικές που έκανε στην εστία της ΑΕΚ, την μία την έκανε γκολ με μια εξαιρετική κεφάλια στο 13ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Με κατοχή της μπάλα υπέρ του γηπεδούχου.

Το 1ο ημίχρονο τελείωσε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 1-0.

Στο 2ο μέρος του παιχνιδιού η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία από το ύψος του πέναλτι με τον Σιμοες στο 51ο λεπτό.

Επόμενη τεράστια 2η ευκαιρία από Μανταλο στο 68′ με δοκάρι και στη επόμενη φάση ο Ολυμπιακός κάνει το 2-0 με τον συνήθη ύποπτο Ελ Αραμπι.

Εκεί τελείωσε και το παιχνίδι όπου με την κάλυψη των 2 γκολ ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση του παιχνιδιού, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να μειώσει το σκορ και να μπει πάλι στο κόλπο του παιχνιδιού. Εκτός από ένα απευθείας φάουλ του Τανκοβιτς,άλλες φάσεις δεν έγιναν και ο χρόνος κυλούσε απλά μέχρι να τελειώσει ο αγώνας.

Μέχρι την φοβερή χορευτική φιγούρα του Βαλμπουενα που έκανε για να πάρει πέναλτι και να το ολοκληρωθεί το 3-0 και να πάρει μια αναμενόμενη νίκη.

Επόμενο παιχνίδι με Παναιτωλικό εντός έδρας την Τέταρτη….αναμένω να δω λίγο καλύτερο πρόσωπο από την ομάδα μας….