Ελέω α-λήθειας και ιστορικής… αλητείας | El Comandante
Oι γνωστοί ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΟΙ της ιστορίας, επανήλθαν με μιά σειρά από φανταστικές αναφορές-ανυπόστατες αξιώσεις, για πόλεις που ποτέ δεν εκπροσωπήθηκαν από αυτούς και που δυστυχώς για τους ίδιους, παραμένουν αυστηρά και μόνο στα όρια των μονίμων ανολοκλήρωτων ονειρώξεών τους…
Σιγά μην δεν φρόντιζαν να καπηλευτούν την ιστορία και να την παραποιήσουν κατά το δοκούν, να προπαγανδίσουν και να εκτεθούν ανεπανόρθωτα, να ρεζιλευτούν… Ευτυχώς όμως η ιστορία έχει καταγραφεί και παρά τις -στα όρια του αυτοεξευτελισμού- απέλπιδες προσπάθειές τους, Ο,ΤΙ κι άν κάνουν, η ιστορία ΔΕΝ αλλάζει. Γιατί δεν υπακούει στους ανθρώπινους νόμους, αλλά στην πραγματικότητα όπως την διαμορφώνουν τα γεγονότα!
ΚΑΜΙΑ σχέση δεν είχε και ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ποτέ η Α.Ε.Κ. ως Πολίτικος Σύλλογος που είναι, με την Μικρά Ασία, την οποία εκπροσωπεί μόνο ο Πανιώνιος Γ.Σ.Σ. και ο Απόλλων Σμύρνης.
Τίποτε παραπάνω.
Εκεί έχει τις ρίζες της, στον εκεί ελληνισμό είχε ανέκαθεν τα ερείσματά της και μέχρι εκεί.
Μάλιστα, για την ακρίβεια όχι στον ελληνισμό, αλλά στην Ρωμιοσύνη της Πόλης. Αυτήν είναι που εκπροσωπούσε και συνεχίζει να εκπροσωπεί. Μέχρι εκεί φτάνει. Κι όποιος έχει διαφορετική άποψη, καλό είναι να ρίξει μιά ματιά στο Καταστατικό Ίδρυσης του Συλλόγου της Α.Ε.Κ., στο οποίο δηλώνεται με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο, το ποιούς και τί εκπροσωπεί η Ένωση: τους εν Αθήναις Κωνσταντινουπολίτες.
Άν οι οπαδοί της Ένωσης ενοχλούνται από αυτήν την απαράβατη αλήθεια, ας ρίξουν μιά ματιά σε εκείνους του Π.Α.Ο.Κ. Και αυτοί, την Ρωμιοσύνη της Πόλης εκπροσωπούν. Ποτέ όμως οι Π.Α.Ο.Κτσήδες δεν οικειοποιήθηκαν τα άγια χώματα της Μικράς Ασίας, γιατί είχαν ανεπτυγμένο το αίσθημα του αυτοσεβασμού. Ομοίως και οι οπαδοί του Ο.Σ.Φ.Π. που άν θέλουμε να ακριβολογούμε, είναι οι μόνοι που θα μπορούσαν (και θα είχαν κάθε δικαίωμα) να θεωρούν ρίζες τους, τις Μικρασιατικές πόλεις. Γιατί ο Ολυμπιακός, όσο κι άν θέλει να μην του το θυμίζουν, είναι και αυτός, προσφυγικό Σωματείο (και ας απενδύεται ο ίδιος την παράδοσή του και τις ρίζες του). Κι όμως ούτε οι άλλοι δύο “μεγάλοι” του Ελληνικού ποδοσφαίρου, τόλμησαν να γίνουν παραχαράκτες της ιστορίας. Άν τους Ενωσίτες τους εκφράζει, τότε αυτομάτως, δικαιώνουν τους Σκοπιανούς που κάνουν το ίδιο και οικειοποιούνται το όνομα, τα σύνορα και την ιστορία της Μακεδονίας μας. Καμία απολύτως διαφορά!
El Comandante