ΕΛΛΑΔΑ- ΙΤΑΛΙΑ 0-3. Τρία στο 33″. Τί λέτε γυρίζει; SERPICO

Ούτε στα πιο τρέλα του όνειρα ο Μαντσίνι δεν θά περίμενε τέτοιο περίπατο τής Σκουαντρα Αντζο;ύρα κόντρα στην Εθνική Ελλάδος. Τό πιο δύσκολο ματς για εμάς δήλωναν οι Ιταλοί, πού δεν είχαν υπολογίσει όμως τίς εμπνεύσεις τού Άγγελου. Ογκόλιθοι έλεγε ο Μαντσίνι τούς διεθνούς φήμης Μανωλά καί Παπασταθόπουλο, αλλά σήμερα καί οι δύο ήταν μαρμαρωμένοι. Καί αφού μπήκαν οι διεθνείς μας φοβισμένοι καί μπερδεμένοι στο ματς, οι Ιταλοί άρχισαν το πάρτι νωρίς.

Αλήθεια λυπήθηκα τον αγωνιστή Ζεκα πού έτρεχε καί κάλυπτε για τρείς. Ξεκομένος ο Φορτούνης περίμενε κάποια πάσα αλλά από ποιόν; Πού να κρατήσει μπάλα η Εθνική, λές καί είχε καρφιά τό τόπι όπου φύγει φύγει, για τέτοια αγωνιστική συμπεριφορά μιλάμε. Γιούργια φώναζε ο Άγγελος αλλά τίποτα. Μόλις ξεμυτίισαμε και πήραμε λίγα μέτρα στο γήπεδο, καλώς τά παιδιά. Γρήγορο κλέψιμο οι Ιταλοί σε ανοιχτή άμυνα καί πάρε στο 24′ λεπτό τό 0–1. Σκόρερ ο Μπαρελα. Ο Σάμαρης κόλωσε να πάει γερά στην διεκδίκηση, άσε σού λέει μήν βγάλουμε κανένα νύχι.

Γρήγορη κυκλοφορία από τούς Ιταλούς πρώτη σε κάθε διεκδίκηση μονομαχίας καί γενικά πλήρης κυριαρχία. Στο 30″ λεπτό ο Ινσινιε όμορφα σουτάρει απέναντι γωνία καί 0-2. Εδώ ο Μανωλάς δεν είναι κορόιδο να πάει πάνω στον παίκτη. Καί εάν μου σκάσει καμία τριπλα σού λέει, δεν είναι για να ρεζιλεύομαι. Ο Άγγελος τά βάζει με τούς παίκτες γιατί δεν αλλάζουν τό σύστημα τόση ώρα . Για τέτοιες καταστάσεις μιλάμε. Μετά από τρία λεπτά σέντρα τού Έμερσον ο Παπασταθόπουλος αυτή την φορά πιάνεται να βαδίζει καί ο Μπονούτσι 0-3 άνετα καί ωραία.

Μέχρι εδώ έχουμε σάν φάση ένα σουτ τού Σιόβα. Φοβερα πράγματα μιλάμε. Τελος Α” ημιχρόνου. Το ματς έχει ουσιαστικά τελειώσει γιατί εσείς τί λέτε; Γυρίζει;, Πλάκα κάνουμε τώρα; Πάρε λίγο χώρο από τούς Ιταλούς στο Β” ημίχρονο , κάνε καί εσύ Άγγελε κάποιες αλλαγές καί μέχρι εκεί. Κάνα δυο φορές πού είχαμε τίς καλές φάσεις οι παίκτες μας τά μούσκεψαν. Με Φορτούνη καί Σιώπη. Ότι ώρα ήθελαν οι Ιταλοί έβγαζαν φάση για γκολ. Ευτυχώς πού ο Μπάρκας σήμερα μας καθάρισε από διασυρμό. Τελος στον αγώνα καί πάμε για άλλα.