Έμεινε όρθιος και ελπίζει | Ο Τζες

Λήξη του πρώτου “τελικού”. Οι δύο πιο φορμαρισμένες ομάδες από τη τετράδα του κυπέλλου, διασταύρωσαν τα ξίφη τους με τους Γιαννίκη και Μάρτινς να μετατρέπουν τον αγωνιστικό χώρο σε… σκακιέρα για γερά νεύρα. Ο Π.Α.Σ. απέδειξε πως δίκαια βρίσκεται στους “4” βάζοντας δύσκολα στο αδιαμφησβήτητο φαβορί, και έμεινε όρθιος ενόψει της δύσκολης ρεβάνς. Σα, Χασάν, και Λοντίγκιν κράτησαν τις δύο ομάδες ζωντανές, και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς στο γήπεδο Καραϊσκάκης.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο με πρέσινγκ ψηλά και επιδόθηκαν σε ένα παιχνίδι δύναμης. Ωστόσο με το μυαλό και στη ρεβάνς, κανένας από τους δύο προπονητές δεν πήρε κάποιο ρίσκο θωρακίζοντας τα μετόπισθεν. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που για αυτονόητους λόγους ανέλαβε το ρόλο του επιτιθέμενου στην αρχή της αναμέτρησης, και στο 11ο λεπτό ο Χασάν εκμεταλλευόμενος τις κόντρες μετά από γέμισμα του Φορτούνη, βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ αλλά ο Λοντίγκιν ήταν στη σωστή θέση απομακρύνοντας το κίνδυνο. Λίγα λεπτά αργότερα οι παίκτες του Π.Α.Σ. θα βρεθούν στη κόντρα, και ο Μιλιτσεάνου θα πατήσει περιοχή χωρίς όμως να καταφέρει να νικήσει τον Σα.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε σε έντονο ρυθμό με δυνατές μονομαχίες και τρεξίματα εκατέρωθεν. Κύριοι δημιουργοί των δύο ομάδων ήταν οι Φορτούνης και Καρτάλης. Οι δύο παίκτες αρκετές φορές δημιούργησαν καταστάσεις στις αντίπαλες άμυνες με περίτεχνες ενέργειες χωρίς ωστόσο να φτάσουμε σε άλλη αξιοσημείωτη ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Δευτερόλεπτα ωστόσο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, και σε μια επίθεση διαρκείας ο Κάστρο θα σουτάρει από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Μπα, και έτσι ο Λετονός διαιτητής έστειλε τους ηπειρώτες στη λευκή βούλα. Ο Έραμούσμπε ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, γράφοντας έτσι το 1-0 για τους γηπεδούχους, και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, η ομάδα του κ. Μάρτινς βγήκε μπροστά και πίεσε τους ηπειρώτες αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη επικεντρώθηκαν περισσότερο στο να κρατήσουν τους ερυθρόλευκους μακριά από τα καρέ του Λοντίγκιν, και παράλληλα να αναζητήσουν τη τύχη τους μέσω αντεπιθέσεων. Ο Π.Α.Σ. εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού ωστόσο σε δύο περιπτώσεις, στο 54ο και 64ο λεπτό ο Μιλιτσεάνου είδε τον εκπληκτικό Σα να του αρνείται το γκολ.

Κατόπιν εορτής πάντα, αυτή η οπισθοχώρηση και ο εγκλωβισμός στο μισό γήπεδο, κόστισε στους γηπεδούχους. Σαφέστατα απέναντι τους βρίσκονταν μια ποιοτική ομάδα με πολύ καλή επιθετική λειτουργεία, και φαινόταν πως μια απροσεξία θα μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και πάλι. Έτσι και έγινε λοιπόν, στο 72ο λεπτό μετά από σέντρα του Φορτούνη, ο Χασάν βρέθηκε αφύλακτος και με απίθανο γυριστό σουτ, εκτέλεσε τον Λοντίγκιν για το 1-1. Οι παίκτες του Μάρτινς ωστόσο έφτασαν μια ανάσα από την ολική ανατροπή, όταν ο Μασούρας σέρβιρε στον Ελ Αραμπί για το σουτ, αλλά ήταν η σειρά του Λοντίγκιν να κρατήσει αυτή τη φορά ζωντανή την ομάδα του για τη μεγάλη ρεβάνς.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες στο 1-1. Φαβορί παραμένει φυσικά ο Ολυμπιακός, με τον Π.Α.Σ. να έχει μια τελευταία ευκαιρία για τη μεγάλη υπέρβαση σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος. Ωστόσο οι φίλοι των κυανόλευκων μόνο περήφανοι μπορούν να είναι ασχέτως της κατάληξης που θα έχει το ταξίδι. Ο Π.Α.Σ. κοίταξε για άλλη μια φορά στα μάτια, μια ομάδα σαφέστατα ποιοτικότερη και… αχόρταγη από τίτλους. Η μαχητικότητα των παικτών του κυρίου Γιαννίκη και η μεθοδικότητα με την οποία έχει δουλέψει αυτή η ομάδα, δεν επιτρέπει στον Ολυμπιακό να την υποτιμήσει. Η ρεβάνς θα είναι δύσκολή εξίσου για τους δύο αντιπάλους. Αγκάθι για τον Π.Α.Σ. είναι πως πρέπει να πετύχει τουλάχιστον ένα τέρμα, αλλά και να κρατήσει στο μηδέν τον Ολυμπιακό.

Ο Π.Α.Σ. έχει μπροστά του άλλη μια ευκαιρία για να διεκδικήσει το χρυσό εισιτήριο, που θα τον φέρει για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τελικό. Ο δρόμος για την υλοποίηση των στόχων του φιλόδοξου Π.Α.Σ. περνάει μέσω Καραϊσκάκη, και είμαι βέβαιος πως για άλλη μια φορά, θα δηλώσει παρών.