Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό! | Jago 1914!

Επιστροφή στην δράση μετά από την διακοπή λόγω εθνικών ομάδων,2η αγωνιστική των πλέι οφ με τον ΆΡΗ να υποδέχεται τον Αστερα Τρίπολης στο Κλεάνθης Βικελιδης. Ένα παιχνίδι με την ομάδα του ΑΡΗ να εμφανίζει δύο διαφορετικά πρόσωπα δειχνοντας επηρεασμένος από την πολυήμερη διακοπή.

Ετσι λοιπόν ο Μαντζιος έχοντας ξανά τον Μητρογλου διαθέσιμο, τον έριξε στην μάχη από την αρχή μαζί με τον Γκανεα, με τους υπόλοιπους στην εντεκάδα να είναι οι συνήθεις ύποπτοι. Από την μεριά του ο Ρασταβατς είδε τους Μπαραλες και Μουναφο να επιστρέφουν στην ενδεκάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αστερα να δείχνει ότι έχει ρυθμό ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι έδειξαν αποσυντονισμένοι σε όλες τις γραμμές. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν τόσο με τον Σιτο και τον Τιλικα, αλλά η μεγαλύτερη στιγμή τους ήταν το άστοχο σουτ του Φερναντεθ σχεδόν προ κενης εστίας στο 23ο λεπτο. Γενικά το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης ανήκε στον Αστερα, με τον ΆΡΗ να κάνει την πρώτη του τελική στο 35ο, με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Γκάμα να περνάει ελάχιστα πάνω  από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου. Ο ΑΡΗΣ μετά το ημίωρο ισορροπησε το παιχνίδι χωρίς όμως και πάλι να είναι δημιουργικός, απλά κατάφερε και έκοψε τον ρυθμό του αντιπάλου του ώστε να μην απειλείται. Το ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χωρίς γκολ στα αποδυτήρια.

Το δεύτερος μέρος οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Με εξαίρεση μια φάση με τον Μουναφο στο 48ο λεπτό, όπου εξουδετέρωσε ο Δεληζησης, οι κίτρινομαυροι έκαναν αυτό που μας έχουν μάθει σε όλο το φετινό πρωτάθλημα,πίεσαν ασφυκτικά τον αντίπαλο, κέρδισαν μπάλες και έχασαν ευκαιρίες να γίνουν απειλητικοι τόσο με τον Σάσα, αλλά και τον Γκάμα. Ο Μαντζιος βλέποντας την αγωνιστική άνοδο της ομάδας του έριξε στην μάχη τον Σίλβα και τον Μάνο στην θέση των Μητρογλου και Μαντσίνι που έδειξαν να μην είναι σε καλή μερα.

Στο 69ο λεπτο και μετά από πολύ ωραία καθετη πάσα στον χώρο του Σάσα, ο Σίλβα είχε όλο τον χώρο μπροστά του να δείξει την ταχύτητα που τον χαρακτηρίζει και με ωραία ενέργεια έκανε το 1-0 περνωντας και τον γκολκίπερ των φιλοξενουμενων. Ο Αστέρας προσπάθησε να απαντήσει στο 75ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σουαρεθ αστόχησε στην κεφάλια που επιχείρησε από καλή θέση. Ο ΑΡΗΣ είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς στο 85ο λεπτό, αλλά ο Μάνος δεν κατάφερε να σκοραρει από καλή θεση μέσα από την περιοχη. Άλλη μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 89ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Γκάμα, να διωχνει σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος. Στο 91ο λεπτό ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Μάνος πριν λίγα  λεπτά, το πέτυχε με ωραιο τελείωμα, ύστερα από ασίστ του Σίλβα που τον έβγαλε μόνο απέναντι στον τερματοφυλακα του Αστερα. Το παιχνίδι τελείωσε χωρίς κάτι αλλο αξιόλογο και για τις δύο ομάδες.

Σίγουρα αν ψάξουμε να βρουμε τους διακριθεντες για την ομάδα του ΑΡΗ θα είναι κυρίως από το 2ο ημίχρονο. Ο Σαντε Σίλβα έκανε, ίσως το πιο ουσιαστικό παιχνίδι του με την φανέλα του Θεού του Πολέμου σκοράροντας ένα πολύ όμορφο γκολ, αλλά και δίνοντας μια ασίστ. Ο Μάνος ίσως και αυτός να έκανε αν όχι το καλύτερο, σίγουρα ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια με τον ΆΡΗ, δίνοντας φρεσκάδα και έκανε την ομάδα του απειλητική σκοράροντας και δημιουργώντας φάσεις μέσα στην περιοχή. Σίγουρα και ο Δεζηζησης στους διακριθεντες, γιατί εσωσε πολλές φορές την άμυνα του ΑΡΗ από τα πολλά λάθη των συμπαιχτων του και γενικά ήταν σταθερός και ενέπνεε σιγουρια στα μετόπισθεν.

Σε ένα παιχνίδι που ο ΑΡΗΣ κέρδισε αρκετά πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, η ομάδα του Άκη Μαντζιου θα πρέπει να πετάξει την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, διότι στάθηκε τυχερός που δεν έμεινε πίσω στο σκορ. Σίγουρα η εικόνα του 2ου ημιχρόνου είναι αυτή που θα πρέπει να διατηρήσει η ομαδα του, ώστε να φτάσει στην κατάκτηση της 2ης θέσης. Με εμφανίσεις με ανάλογο ρυθμό και αποτελεσματικότητα όπως στο 2ο μέρος τους παιχνιδιού με τον Αστερα, η ομάδα του ΑΡΗ θα φτάσει στον επιθυμητό στόχο ίσως και ευκολότερα από ότι περιμένει, αν αναλογιστεί κάνεις  την κατάσταση των άλλων διεκδικητών της 2ης θέσης.

Επομενος αγώνας με την βαριά λαβωμένη ΑΕΚ, μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Σίγουρα δεν θα είναι εύκολο παιχνίδι, αλλά η ομάδα του ΑΡΗ έχει μονο στόχο την νίκη ώστε να διατηρησει ή και να αυξήσει την διαφορά από τους διώκτες του.

Υ. Γ. Ρόναλντο σε περιμένουμε πίσω φίλε…. Το παζλ θέλει όλα τα κομμάτια του, όταν λείπει ένα δεν είναι ποτέ ολόκληρο!