Ένα ωραίο ταξίδι που έφτασε στο τέλος του… ΡΟΣΤΟΦ004

Σε ένα παιχνίδι το οποίο δεν ήθελε η μπάλα να καταλήξει με τίποτα στα δίχτυα ο ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Όλα ξεκίνησαν στραβά από την αρχή μέχρι το τέλος. Από τον τραυματισμό του Ελ Καντουρί μέχρι και την χρυσή ευκαιρία για γκολ από τον Τσόλακ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και στα μισά  του α΄μέρους, ο Δικέφαλος λίγο έλειψε να πληρώσει ακριβά την επιπολαιότητα του Ίνγκασον, από τα πόδια του οποίου η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη! Το επόμενο λάθος των γηπεδούχων όμως και συγκεκριμένα του Κρέσπο, υπό την εποπτεία του πανταχού παρών στο γήπεδο, Γκεντουζί, αποδείχθηκε καθοριστικό. Ο Γκεντουζί συνδυάστηκε με τον Μπακαμπού και ο Γάλλος «σέρβιρε» για τον Παγιέ, ο οποίος εξ επαφής εκτέλεσε τον Πασχαλάκη, ανοίγοντας το σκορ (0-1) και κάνοντας ακόμη δυσκολότερο το έργο του Δικεφάλου δεδομένης της ήττας στο Βελοντρόμ με 2-1.

Στο β΄ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να ανέβει μεγάλη ανηφόρα, ψάχνοντας δύο γκολ για να στείλει τουλάχιστον το ματς στην παράταση αλλά ούτε εκεί στάθηκε τυχερός με αποτέλεσμα να αποχαιρετήσει την Ευρώπη αλλά και να λάβει ένα δυνατό χειροκρότημα από τον κόσμο.

Η Ελλάδα και με τον αποκλεισμό της Σλάβιας Πράγας παρέμεινε στην 15 θέση και ίσως και αυτό είναι που πρέπει να κρατήσουμε από όλη την πορεία του ΠΑΟΚ μέχρι τώρα, αλλά και την προσπάθεια που κατέβαλλαν αυτοί οι παίκτες που έχουμε και το λέμε τόσο καιρό ότι κάποιοι είναι για απόσυρση ή για διώξιμο.

Παρόλα αυτά η ομάδα απέδειξε ότι είχε το σθένος να κοιτάξει την Μαρσέιγ στα μάτια και να μην τα παρατήσει ούτε λεπτό. Πολλά συγχαρητήρια στον κόσμο του ΠΑΟΚ οπού το γήπεδο θύμιζε εκκλησία με μια εκπληκτική ατμόσφαιρα και σε καμία περίπτωση δεν συνέβη το παραμικρό απρόοπτο.