Έπαιξε με την φωτία και δεν κάηκε Ι Catalanos

Μια πολύ μέτρια συνάμα νωθρή και φλύαρη Μπαρτσελόνα κατάφερε και έφυγε με τους τρεις βαθμούς και έτσι να παραμένει στο κυνήγι του τίτλου.Η Μπάρτσα ξεκίνησε ασύνδετη τοσο στο κέντρο όσο και στην άμυνα σε κάποιες φάσεις με τον Μορένο.Ένα κέντρο στατικό τελείως χωρίς κίνηση και με την τριάδα πίσω να προσπαθεί να βγάλει μπροστά την μπάλα.Μάλιστα στο 26′ή γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια τόσο της άμυνας όσο και το γλίστριμα του Αλμπα να σοκάρουν ευτυχώς προσωρινά την Μπάρτσα καθώς δεν άργησε η απαντηση αμέσως στο επόμενο λεπτό με το έξοχο καταπληκτικό γκολ του Γκριεζμάν.Μετά το κακό λοιπόν πρώτο 25 λεπτό και την ψυχρολουσία του γκολ ή Μπάρτσα ανέβηκε πολύ περιορίζοντας σε τελείως παθητικό ρόλο την γηπεδούχο κλέβοντας πολλές μπαλιές στο κέντρο δημιουργόντας έτσι ευκαιρίες και ανατρέποντας το 1-0 σε 1-2 σκορ που και τελικά παρέμεινε και με αυτό απέδρασε ή Μπάρτσα!!

Βιγιαρεάλ - Μπαρτσελόνα 1-2 - to10.gr

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο πολύ θετικός Αντουάν Γκριεζμάν με δύο υπέροχα γκολ κατάφερε να ξεκλειδώσει την Μπάρτσα και ουσιαστικά να χαρίσει και την νίκη στην ομάδα του δίνοντας το δικαίωμα στο κυνήγι του τίτλου.Θετικοί για την Μπάρτσα οι Ντε Γιόνγκ,Μπουσκέντς και Άλμπα.Βέβαια εδώ να πούμε για τον Ντε Γιόνγκ ότι θα μπορούσε να γίνει και ο μοιραίος για την Μπάρτσα χάνοντας δυο ευκαιρίες που πραγματικά ήθελε μεγάλη προσπάθεια για να χαθούν!!!Όλοι οι υπόλοιποι κινήθηκαν στην μετριότητα όμως αυτό δεν στοίχησε τελικά.Ο Κούμαν βλέποντας αυτήν την φλυαρία στην τελική προσπάθεια και βλέποντας την Βιγιαρεάλ των δέκα παιχτών να πιέζει για την ισοφάριση πράγμα που θα ήταν καταστροφικό εντελώς…ενίσχυσε τόσο το κέντρο όσο και την άμυνα όμως αυτό δεν βγήκε ιδιαίτερα γιατί Ρομπέρτο Μορίμπα και Αραούχο δεν βοήθησαν και τόσο.Το άλλο θετικό που κρατάω είναι αυτό που έχει δημιουργήσει ή Μπάρτσα το να παίρνει παιχνίδια ακόμα και με μέτριες εμφανίσεις!!Επόμενη αντίπαλος η Γρανάδα στο Καμπ Νου αυτή την φορά…..