Έπαιξε ως «Άγιαξ» | Ο Τζες

Για άλλη μια φορά ο Π.Α.Σ. συνέχισε τη παράδοση που τον θέλει να δυσκολεύει τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος. Ηττήθηκε με 1-0 από τον Ολυμπιακό βάζοντας του δύσκολα και δείχνοντας χαρακτήρα ομάδας που αντιμετωπίζει στα ίσα κάθε αντίπαλο.

Η ομάδα των Ιωαννίνων. εκμεταλλευόμενη το μουδιασμένο ξεκίνημα των Πειραιωτών,  μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κρατώντας ψηλά την άμυνα και έδειξε από νωρίς την επιθετική της διάθεση. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς και υποχρέωσε τον «Άγιαξ» σε ένα πιο αμυντικό στυλ παιχνιδιού αναμένοντας την ευκαιρία να βγει στη κόντρα.

Ο Ολυμπιακός απείλησε στο 13ο λεπτό, με τον Μασούρα να κόβεται τελευταία στιγμή από τον Σάλιακα, και στη συνέχεια ο Χουτεσιώτης να υψώνει τοίχος σε κεφαλιά του Σισέ, κρατώντας έτσι το μηδέν για την ομάδα του Π.Α.Σ. Στο 20ο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι από άστοχη έξοδο του Χουτεσιώτη, αλλά στη συνέχεια ο τερματοφύλακας του Π.Α.Σ. είπε «όχι» στην εκτέλεση του Βαλμπουενά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατείχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να απειλεί ή να εντυπωσιάζει με την εμφάνιση του. Ο Αργύρης Γιαννίκης ουσιαστικά παράταξε την ομάδα του με δύο γραμμές άμυνας, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να προσπαθεί να δημιουργήσει συνθήκες με φορτώματα κυρίως από τη δεξιά του πτέρυγα. Κορυφαία στιγμή των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν το σουτ του Μασούρα στο 53ο λεπτό, που σταμάτησε ο νεαρός Αθανασίου και στη συνέχεια το γκολ του Ελ Αραμπί, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 94ο λεπτό μετά από φάουλ που κέρδισε ο Καμαρά. Ο Φορτούνης με σέντρα βρήκε τον αμαρκάριστο Χασάν και με εξαιρετική κεφαλιά γράφτηκε το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Τα τελευταία δευτερόλεπτα βρήκαν τους παίκτες της ηπειρωτικής ομάδας να διαμαρτύρονται έντονα για την υπόδειξη του κ. Διαμαντόπουλου.

Φυσικά και το να γνωρίζεις την ήττα στο τελευταίο λεπτό αφήνει μεγάλη πικρία, όμως οι παίκτες του κ. Γιαννίκη αξίζουν συγχαρητήρια για την απόδοσή τους. Για άλλη μια φορά ο Π.Α.Σ. έπαιξε ως «Άγιαξ» κόντρα στους  διεκδικητές του τίτλου, χωρίς φόβο αλλά με μεγάλο ποδοσφαιρικό θράσος. Ο Π.Α.Σ. φέτος δείχνει ομάδα με μεγάλες δυνατότητες η οποία με την αναμενόμενη στήριξη μπορεί να χαρίσει ακόμα μεγαλύτερες συγκινήσεις και ανατροπές στο ελληνικό πρωτάθλημα.