Έπεσε μαχόμενος | ΣΩΤΗΡΗΣ ΒΑΖΕΛΟΣ

Ο Ολυμπιακός είχε δείξει τις προθέσεις του από το ματς της Τετάρτης απέναντι στα Γιάννενα όταν στην αρχική του ενδεκάδα δεν κατέβασε τα βαριά του χαρτιά και τα κράτησε για το ματς με τον Παναθηναϊκό…

Ήθελε την ρεβάνς από τον παιχνίδι της Λεωφόρου στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος καθώς εκεί κόπηκε το αήττητο σερί του…

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα καθώς πίεζε ψηλά τους πράσινους ενώ πάταγε εύκολα εντός της περιοχής του Διούδη.

Το τριφύλλι ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με πέναλτι του Μακέντα μετά από χρήση του VAR.

Και εκεί έρχεται ο σημερινός αδύναμος κρίκος της ομάδας του Μπόλονι που λέγεται Σωκράτης Διούδης.

Λάθος τοποθέτηση στην αδύναμη κεφαλιά του Χασάν και το 1-1 είναι γεγονός λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και ενώ οι πράσινοι έδειχναν ότι ήταν πολύ δυνατά μέσα στο ματς.

Ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και η είσοδος του Αλεξανδρόπουλου κάνει τον Παναθηναϊκό πιο επιθετικό, πιο πιεστικό στο χώρο του κέντρου και ο Βιγιαφάνιες μπορεί να κινείται πιο εύκολα στο χώρο και να μοιράζει παιχνίδι αλλά η κόκκινη του Πούγγουρα ανατρέπει όλα τα δεδομένα.

Σαν να μην έφτανε αυτό, άστοχη έξοδος από τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, προβολή του Χασάν και δεύτερη πιστολιά από τον φορ των ερυθρόλευκων στο ματς.

Οι παίχτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν μέχρι το τέλος με παίχτη λιγότερο, είχαν φάση για γκολ με τον Καρλίτος κοντά στο 90′ αλλά δεν συνέβει τίποτα από το να γραφτεί το 3-1 και ενώ ο Διουδης είχε περάσει μπροστά στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση.

Δίκαια ο Ολυμπιακός νικητής και πρωταθλητής για την τρέχουσα σεζόν…

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να διεκδικεί ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο…